Letní čas
aneb výplod chorých mozků nikdo nezastaví?Dnes opět zapaluji alespoň virtuální svíčku za pekaře Standu Pecku, který svůj celoživotní boj s větrným mlýnem časoprzničů nevyhrál. Bojoval ale statečně. Čest jeho památce!
Už je to tu zase! Jako každý rok poslední březnovou neděli se posunuly hodinové ručičky o hodinu kupředu. Nastal letní čas a my se probudili do tmavého rána. Přišla každoroční tvrdá rána pěstí do všeobecného optimismu probouzejícího se jara.
Z historie:
K přechodu na letní čas docházelo v naší historii povětšinou za války. Poprvé během první světové války v roce 1916, kdy bylo nutné šetřit. Na konci války se od letního času upustilo.
Podruhé se tak stalo během druhé světové války v dubnu 1940 a letní čas byl ukončen první říjnový víkend 1942, dále pak dle wikipedie v letních měsících 1943 – 1949. Na přelomu roku 1946 (1. prosince 1946 – 23. února 1947) byl zaveden také tzv. zimní čas, kdy byl čas posunut o jednu hodinu dozadu – tento opačný posun je zřejmě světovým unikátem. Příslušné vládní nařízení bylo vydáno 27. listopadu, tedy čtyři dny před změnou.
Potřetí a naposledy se o zavedení letního času rozhodlo v roce 1979 a od té doby se nepřetržitě střídá s časem "zimním" (normálním). Původně letní čas byl šestiměsíční, aby od roku 1996 bylo ranní brzké vstávání prodlouženo na sedm měsíců a končilo až poslední neděli v říjnu. To jenom abychom se ještě rektálněji vnořili do útrob EU.
anketa
|
Negativa: Střídání času (především však jarní přechod) má spoustu kritiků, kteří argumentují v jeho neprospěch nejčastěji negativními zdravotními dopady na lidský organismus. Opírají se přitom o tvrzení některých lidí, kteří si v období po změně času stěžují na pokles výkonnosti, nespavost, únavu a špatnou náladu. Stoupá počet nehod a podle statistik stoupá v následujícím týdnu i počet srdečních a mozkových příhod o 10%. Navíc způsobuje mnohde nečekané komplikace v dopravě a samotným energetikům! "Postrádám jakýkoliv racionální důvod k tomu, proč se poslední neděli v březnu máme pravidelně připravit o hodinu života. Podle mě je to přežitek, který již do naší doby zkrátka nepatří," řekl senátor Petr Šilar, protestující proti změnám času dlouhodobě. Pozitiva: --- (Údajná úspora energií není prokázána. Podle výzkumů ČEZ pouze okolo rovnodennosti činí necelé 0,5%.). Tak tedy proč vlastně a proč ještě? Je snad zase válka? |
Líbilo se Vám kocourkové? Nevíte kam dál? Tak se mrkněte třeba sem:
Tepelné koule
Párečky já rád
Proč si dávat bacha na doktory
![]() | Další ![]() |