úvodní stránka

Kančí se šípkovou omáčkou



     (recept)

     Pokud se ve vaší spíži objeví zničehonic kančí kýta - neváhejte a udělejte si ji se šípkovou omáčkou. Zásah na váš žaludek bude absolutní. Nejdůležitější je příprava masa. Doporučuji, po mnoha pokusech a bádáních, naložení v citrónovém másle, se kterým jsou výsledky nejjistější.

kanci_kyta.jpgIngredience:

kančí kýta 1kg
cibule a kořenová zelenina 1 kg
slanina 15 dkg
máslo 8 dkg
citron 1
cukr přírodní polévková lžíce
nové koření, pepř černý, jalovec, bobkový list, hřebíček
skořice mletá
hovězí vývar 1l (o tom později)
šípková marmeláda nebo protlak

     Citrónové máslo:

     U mě se letos objevila kýta přední a z toho špalek neuděláte, zato ale získáte po ořezu kosti pěknou kližku. O slaninu ale kančíka neošidím. Místo prošpikování slaninu osmahnu na másle, přidám cibuli, kořenovou zeleninu a divoké koření. Nejlépe je čerstvě drcené nebo čerstvě umleté nové koření, jalovec, černý pepř a hřebíček.

nalozene_kanci.JPG     Linoucí se vůně vás utvrdí, že postupujete správným směrem. Nakonec ve vysmahlém tuku zkaramelizuji lžíci přírodního cukru. Maso pečlivě obalím citrónovou šťávou asi z půlky citronu a obložím ho tímto na másle vydušeným zeleninovým mořidlem. Někteří místo citronu používají 2 lžíce octa, inu proč ne. A hlavně: Nesolíme!!! Maso by pustilo vodu!

     Důležité! Pokud chceme mít jistotu a maso mít opravdu křehké, necháme ho uležet v chladnu 3 až 4 dny.

     Po minimálně 3 dnech můžeme jít na to. Maso opečeme na tuku z mořidla, dáme zeleninu, všechnu marinádu a nic nepřijde nazmar, přidáme několik lžic šípkové marmelády nebo protlaku, tak tím ale nešetřím.

     Vše zaliji vývarem. Nejlépe vývarem hovězím. Tvrdí odborníci. Tak to ale bych musel mít na to přinejmenším hospodu. Ještě nikdy se mi nestalo, abych měl k dispozici zároveň kančí kýtu a originál hovězí vývar a myslím, že se mi to ani nikdy nepodaří. Dám tam 2 hovězí kostky a taky dobrý. Když nejsou hovězí, dám vepřové a když nemám ani ty, no tak kuřecí, nebo i jiné. (Ne dlažební se nehodí!) Když masové kostky nemáme, nedáme nic, ale rozvádím to proto, že toto je ta pravá chvíle, kdy maso osolíme a poněvadž se jedná o sladkou omáčku můžeme přidat i lžičku skořice. (Tak to byla takzvaná Babicova vložka.)

kanci_s_sipkovou.jpg     Pečeme hodinu a půl až dvě hodiny při 170 °. Já peku v kachlových kamnech, takže přikládám pomalu a líně. Občas vše kontroluji a případně přiliji vývar. Pokud jste natrefili na opravdu dobrý knedlík, máte vyhráno a můžete se jít třeba osprchovat, pokud však disponujete nějakým tím EU modelem, přichází váš čas zazářit hrnkovými knedlíky, neboť k tak slavnostní chvíli nepřichází v úvahu ani nic jiného. Naštěstí hrnkové knedlíky zvládne každý.
Recept zde: Hrnkové knedlíky! 

     Když je maso měkké, vyjmeme ho a vše přepasírujeme, nebo rozmixujeme tyčovým mixerem a dochutíme. Není třeba zahušťovat moukou.

     A servírujeme.

     „Tak takhle si představuju nebe v hubě!" pronesl Karel a dodal, „já se té hrabalovské schizofrenii fakt divím!"


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem: 

Vaříme s celebritamiSvíčková na smetaně, Kančí se šípkovou omáčkou, Guláš jehněčí, Houskové knedlíky, Výborná čalamáda, Dýňová polévka, Drbáky se zelím, Párečky já rád, Prohibice po česku, Francouzský kohoutek na víně po burgundsku , Majonéza za 5 - 10 vteřin,

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB