Farinova zatáčka
Stalo se to již v prvním kole v lesním stoupání před Kohoutovicemi. Nikdo nemusel přihlížejícím stovkám diváků říkat, že se auta blíží. Ohlušující rachot sílil a diváci se natlačili do těsné blízkosti tratě až k příkopu, odkud je před závodem pořadatelský vůz uzavírající trať již jednou vyhnal. Již ale nebyl čas, již nebyla žádná síla, která by situaci stovek zvědavců změnila.Jako první projíždí princ Bira a pronásleduje jej horkokrevný Ital Giuseppe Farina. Ve zvířeném prachu však dlouhou levotočivou zatáčku přehlíží a vlétne do příkopu, který měl být v té chvíli prázdný. Nastal zmatek přehlušovaný voláním o pomoc, zoufalým křikem a pláčem. Sanitky naložily deset těžce zraněných. Dvěma z nich se stalo Farinovo Maserati osudným. O život mohl přijít i samotný Farina, který při havárii vypadl z vozu. Když se vypotácel zpátky na kraj silnice, stejnou chybu jako on udělal i projíždějící Angličan Parnell. V poslední chvíli však se stačil Farina odstrčit rukou, kterou si při tom vymknul.
Tolik příběh historie, který dal zatáčce jméno "Farinova" (Farinka). Můžeme se tak pyšnit tím, že je pojmenována po historicky prvním mistru světa Formule 1. Na tento triumf Emilio Giuseppe Farina dosáhl jen o rok později. Mnoho lidí si dodnes myslí, že se Farina zabil zde. Jak vidíte, není tomu tak. Osudnou se mu stala o šestnáct let později cesta na Velkou cenu Francie, kam jel již jen jako divák. U města Chambéry zemřel poté, co se svojí Alfou Romeo narazil do telegrafního sloupu.Co k tomu dodat? Všechno se to událo v roce 1949, kdy se poprvé po druhé světové válce zde jela Velká cena Československa. Oproti předválečným letům byl změněn směr jízdy a poprvé se jelo ve směru hodinových ručiček. Startovalo se na státní silnici Brno - Jihlava asi kilometr před Bosonohami z mírného kopce. Na Veselce se prudce odbočilo vpravo do kopce a pokračovalo se na Žebětín aby se trať na náměstí stočila zpět k Brnu. Přes Kohoutovice, Pisárky, Nový Lískovec a bohunickou benzínovou pumpu se vrací zpět do cíle. Okruh se zkrátil na 17,801 km. Měl 35 levých a 38 pravých zatáček, převýšení bylo 171 m. Ne nadarmo byla tato téměř horská varianta nazývána malou Touris Trophy. Ten rok sledovalo závody na trati neuvěřitelných 300 000, podle některých zdrojů až snad 400 000 diváků.
Dnes je legendární přírodní tribuna již zarostlá souvislým porostem mladých břízek, boučků, doubků a jiných listnáčů. Slavnou zatáčku a legendární okruh připomíná pomník postavený v roce 2010. Tento monument vznikl ve jménu úcty k hodnotám, které jsou dodnes a natrvalo uloženy v každém asfaltovém centimetru této závodní dráhy a ve všech diváckých prostorách všech čtyř variant trati od roku 1930 do roku 1986. Iniciátorem postavení památníku v nejproslulejší zatáčce bývalé závodní trati byl komentátor Masarykova okruhu a předseda společnosti Větrník Brno, Jiří Řezáč. Získal potřebná četná povolení, sám sháněl a dopravoval kámen, vedl řemeslníky a celou akci podpořil i finančně.
Najdete zde zdarma po přihlášení: Všechny historické výsledky MS silničních motocyklů, Live Timingy právě probíhajících tréninků a závodů moto GP, rozhovory a mnoho dalších zajímavosti z tohoto atraktivního prostředí a po zaplacení poplatku můžete sledovat i všechny přímé přenosy.
Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:
MotoGP Brno 2015? Startovní listina MotoGP 2015, Startovní listina Moto3 2015, Startovní listina Moto2 2015, Kalendář MotoGP 2015, Proč se říká: jezdí jak "Širón", Jak mě závody rozbrečely, Poslední koláče pro Garyho Hockinga, Farinova zatáčka, Naši vítězové v seriálech MS, Víte jak vznikl pojem pool position?, Kevin Schwanzt, Proč a kdy a kde vznikl blatník, MS silničních motocyklů od roku 2012,
![]() | Další ![]() |