úvodní stránka

Záhada nikoliv Bermudského trojúhelníku



     Když něco nevíte, je dobré se poradit. S kýmkoliv. Nejlépe však s Vaňkem. Kolik takových Vaňků musel zaměstnávat třeba Tutanchamon, nevím. Ale pyramidy stojí dodnes. Kdybych mohl, sestavil bych z takových Vaňků celý tým. Možná, že by Vaňkové vysvětlili záhadu Yetiho v Himalájích, mongolského Olgoje CHorchoje, nebo záhadných soch na Velikonočních ostrovech. Taková rota Vaňků by mohla brouzdat světem, tu v trojúhelníku Bermudském, tu by ve volnu konečně našli Atlantidu, nebo identifikovali neidentifikovatelné UFO (Unidentified Flying Object). Jindy by zabrousili do polí a ihned vyšetřili původce crop circle, tedy kruhů v obilí.

     No nádhera. Vše by bylo jasné, zřejmé a zřetelné.

„Jen by se nám ze světa jaksi něco vytratilo. Vytratilo by se nádherné kouzlo. Kouzlo záhad a kouzlo mysterií, poezie příběhů a krása tajemna."

     Jsou však záhady, které stojí za zamyšlení a vysvětlení. Dějí se nám každý den, jsou všední, běžné a přitom záhadné. Napadá mi otázka: Proč kouř kuřáka jde vždycky na nekuřáka? Provedl jsem desítky, možná stovky testů. Měnili jsme místa, neustále jsme si přesedali, střídavě kouřili a nekouřili a výsledek byl vždy týž. Kuřáci obtěžovali nekuřáky.

     A pak se objevil. Vaněk!

     „Mno," povídá, „to je přece jasné. „Člověk je komín!"

     „Komín?"

Záhada nikoliv Bermudského trojúhelníku     „Ano komín. Má teplotu těla okolo 37 stupňů a ta je vždycky vyšší než teplota okolního vzduchu. (Tedy pokud nesedíme v poledne uprostřed Sahary.) Takže z každého z nás stoupá teplý vzduch vzhůru. Na jeho místo přichází studenější vzduch z okolí. Pokud je čistý, nekuřáci to nevnímají. Pokud je ale s kouřem? Jo tak to je pak malér!"

     „A kuřáci snad komín nejsou?" namítnete.

     „To víte, že ano, dokonce kuřáci mají ještě lepší tah než nekuřáci, jelikož mají o pár desetinek stupňů tělesnou teplotu vyšší. A nasávají vzduch i s kouřem také, ale hold... nevnímají to!"
     Chytrý Vaněk...

     Když jsem ukončil poslední počteníčko „Nechápu" záhadou trojúhelníka, dostal jsem řadu emailů. Všechny končily nářky od nevím, dám se podat, mám z toho díru v hlavě, nemůžu spát, nesoustředím se na práci - jdu si pro neschopenku, nebo dokonce jeden skončil na psychiatrii. 

     Pak konečně přišel toužebně očekávaný email od Vaňka. Tak tady to máte kocourkové, ať se mi nezblázníte.


     Řešení nikoliv Bermudského trojúhelníku

     Zkusíme se zamyslet a trochu počítat.

Záhada nikoliv Bermudského trojúhelníku - zvětšit

     První uspořádání: Přepona červeného trojúhelníku je 8,54400 j (jednotek). Přepona tmavě zeleného trojúhelníku je 5,38516 j. Přepona celého objektu "pomyslného trojúhelníku" je 13,92839 j a nyní by měl být součet přepon barevných trojúhelníků roven délce přepony celého objektu "pomyslného trojúhelníku", ale není. Přepona celého objektu "pomyslného trojúhelníku" je kratší o 0,00077 j.
     Tzn. že se vytvoří bílý trojúhelník o ploše 0,49999 j2 (v celém objektu tedy chybějící).

Záhada nikoliv Bermudského trojúhelníku - zvětšit

     Druhé uspořádání: Přepona červeného trojúhelníku je stejná 8,54400 j. Přepona tmavě zeleného trojúhelníku je stejná 5,38516 j. Přepona celého objektu "pomyslného trojúhelníku" je stejná 13,92839 j a nyní by měl být součet přepon barevných trojúhelníků roven délce přepony celého objektu "pomyslného trojúhelníku", ale není. Přepona celého objektu "pomyslného trojúhelníku" je kratší o 0,00077 j.
     Tzn. že se vytvoří "bílý" trojúhelník jen obrácený o ploše 0,49999 j2 (v celém objektu tedy přebývající).

     A teď pointa: V nakresleném zadání je schválně všechno zobrazeno tak, aby na první pohled nebyly viditelné rozdíly, člověk zkontroluje jednotlivé díly, ty jsou shodné, pak zkontroluje obrys celého objektu a ten se mu zdá stejný, ale právě oba dva objekty jsou rozdílné, v jednom chybí plocha 0,5 j2 a v druhém přebývá plocha 0,5 j2, když tyto rozdíly spočteme dostaneme plochu 1 j2 což je chybějící plocha bílého čtverce (1x1=1 j2).
     Tedy žádný oční klam, ba ani logický, jen trocha geometrie a "neplochý" pohled na věc.

     Pro výpočet jsem použil java aplikaci zde http://trojuhelnik.ow.cz (tímto moc děkuji) a standardního všemi oblíbeného pythágora (všechno je počítáno na 10 desetinných míst, jinak nebude výpočet přesný).

váš Vaněk


     Děkujeme pane Vaňku

zpet.JPGzpět na zadání:

 


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:

Matematická

Záhada nikoliv Bermudského trojúhelníka

10. dimenze - přednáška

21. 12. 2012 konec světa

Nechápu

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB