proč lépe tvarůžkům říkat tvargle
Tvarůžky jsou přírodním, měkkým, pod mazem zrajícím sýrem s minimálním množství tuku a soli, bez jakékoli chemické přísady. Vznikají pomocí mlékařských čistých kultur z netučného tvarohu. Po dvou týdnech, kdy tvaroh se solí zraje, se semele a vytvaruje do známých koleček či tyčinek, které se nechávají ještě několik dní dozrát.
Nu, dobrá. Jeden z mála našich výrobků, který se prosmradil až do Bruselu a pro svou charakteristickou chuť ho uznala i Evropská unie. Ovšem správně by měl název znít nikoliv olomoucké tvarůžky, ale loštické tvargle. Jednak tento specifický „voňavý" výrobek je sice původně vyráběný z tvarohu, ale k čemu ta zdrobnělina? Nezaslouží si, když to dotáhl tak daleko? A Olomouc viděl, jen, když jel okolo. Loštice jsou také s tvarůžky neodmyslitelně spjaté. Nezaměnitelná pikantní chuť a výrazná vůně má své věrné zastánce i zaryté odpůrce. V Čechách pak se nazývají syrečky.
Ovšem původní název by měl znít: Tvargle, jak jim říkají na Hané. Ovšem ještě lépe by bylo kvargle. Ano z rakouského Quargeln. Němci pak jim hnusně říkají Quarkkäse, doslova tvarohový sýr. To jen tak pro upřesnění, aby se Hanákům zase kdosi nesmál, že nemluvijó podle jejichéch fóršriftu.
Dokonalé pohoštění nejen na pánskou jízdu.
Do větší zavařovací sklenice klademe střídavě plátky cibule a syrečků, každou vrstvu lehce osolíme, okmínujeme a poprášíme sladkou paprikou.
Končíme vrstvou cibule a vše zalijeme desetistupňovým pivem.
Necháme zrát tři dny.
Nakládané syrečky můžeme obměňovat podle chuti a fantazie. Někdo přidá kousky červených chilli papriček, někdo stroužky česneku, skvělá je čerstvá šalvěj. Syrečky ale samozřejmě nemusíme nakládat jen do piva, velmi oblíbené jsou naložené v oleji, například olivovém.
Související články:
http://www.novinky.cz/ekonomika/204906-olomoucke-tvaruzky-ziskaly-po-sesti-letech-boju-ochranu-eu.html
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |