proč natahovat moldánky
Natahovat můžeme ledacos a vždycky to bude znamenat něco jiného. Nechtěl bych se učit česky. Můžeme natahovat ruce, podobně můžeme natahovat krk, ale i hodinky a to už je o něčem jiném. Natahovat fajnovou omítku je zase něco úplně jiného a natahovat ostnatý drát také. A úplně o něčem jiném je pak spojení natahovat moldánky a u toho se zastavíme. Ale pozor! Moldánky nemůže natahovat jen tak kdekdo, kdo si vzpomene. Moldánky může natahovat pouze malé dítě. Postupem věku se i u něj moldánky vytrácí a pak už dítě jen obyčejně brečí, bulí a pláče. Hranice věku, kdy se moldánky mění v pláč se různí, ale přesně nám odděluje dítě od malého dítěte.
Moldánky jsou hezké slovo, ale nejsou české. V encyklopedii Universum se můžeme dočíst, že synonymem slova moldánky jsou dudy. Malým dudám se moldánky na Chodsku opravdu říkalo, na Slovensku pak mulitánky. Podstatnou součástí dud je totiž jazýčková píšťala, která se rozechvívá proudem vzduchu z koženého měchu a vydává při tom charakteristický „jek“.
Když pak budeme pátrat odkud pochází slovo moldánky musíme dál. Mudlánky, mulitánky či polské multanky jsou názvy pocházející z názvu země, které se v průběhu let říkalo Mulitany, Multany, Multánsko, Moldova, Moldávie a konečně Moldavsko. Moldavsko je země okolo řeky Moldavy (z německého Mulde – kotlina) a leží mezi Ukrajinou a Rumunskem. Dříve bylo součástí Sovětského svazu. Od roku 1991 je samostatné. Píšťala zvaná moldánky pravděpodobně získala své jméno od toho, že na takový nějaký hudební nástroj hrávávali moldavští pastýři. Vidíte, jak jsme se díky etymologii rychle a elegantně přenesli od dětského pláče až někam do Besarábie a dozvěděli se, že moldánky jsou příbuzné muldě - rygolu.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |