proč nicméně
Bože! Kdo tohle slovo vymyslel? Z matematického pohledu je to míň než nic. A kolik to tedy vlastně je? Když si to slavné nicméně rozebereme z hlediska jazykového, je to kravina také! Už jste někde slyšeli, že bylo nejdřív nic a potom méně? Ani náhodou. Nejdřív je méně a pak nic. Ano, některé složené příslovce dávají smysl: dobrodružně, pravoúhle, ohleduplně, sebestředně. To je přece "logická" nádhera. Ale nicméně?! Jak méněcenně se krčí v koutku spojky, které ono velkohubé nicméně nahradilo: přesto, přece, však, ale přece, avšak. Takové nicméně na vás vyskočí i ve chvílích, kdy to nejméně čekáte.
Z pohřební řeči: „Paní Marie byla velmi chudá, nicméně vychovala šest dětí.“ „Zítra bude jasno, polojasno, místy i zataženo, nicméně se mohou vyskytnout přeháňky a na některých místech trvalý déšť. Politikové, moderátoři i „víajpíčka“ na vás křičí nicméně z televize i z rádia, jenom u asfaltérů, kteří opravují naší ulici, jsem toto ještě neslyšel. Jsem si jist, že v padesátých letech, v době mého dětství, bylo nicméně pečlivě skryto ve slovnících, aby se do mluveného projevu raději nedostalo.
Dravé nicméně si už nicméně našlo cestu i do našich církevních kruhů a na kazatelny. Tak se můžete dozvědět třeba že: "Ježíš sice žil na této zemi jen 33 roků, nicméně jeho život byl velice plodný." Nebo: "Autorem Skutků apoštolů byl zřejmě Lukáš, nicméně jsou i jiné teorie."
Nicméně věřím, že z naší řeči vymizí stejně tak jako kdysi klapkobřinkostroj, nebo v době nedávné „hustý!“ Dnes už se zdaleka tak hustě neužívá, jako před pár lety. Věřím tak, že nicméně bude časem ještě méně frekventované, než nic. Jsem optimista.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |