proč třetímu smrt
Třetímu smrt je pověrčivé heslo kuřáků, podle něhož si mohou jednou zápalkou připálit nejvíce dva.Vybral jsem tuto pověru, neboť má zajímavou historii. Jižní cíp Afriky od poloviny 17. století obývali převážně holandští kolonisté, kteří si říkali Búrové (sedláci). Koncem 19. století byla objevena bohatá naleziště zlata a diamantů. Do země vpadli Angličané a Búrům vyhlásili válku. Anglické vedení postupovalo pod vidinou získání bohatých nalezišť bezohledně a brutálně. Obyvatelsko zaháněli do táborů obehnaných ostnatým drátem, kde je po stovkách kosily nemoci a hlad.
Chvíle búrských střelců přicházeli v noci, kdy netrpělivě čekali, až angličtí vojáci poruší kázeň a zapálí si cigaretu. Jakmile vzplanula zápalka, zamířili, zatímco si od ní připaloval druhý odhadli vzdálenost a třetího už zasáhla smrtící kulka. Na tuto skutečnost reagoval i britský polní řád, v němž se uvádělo, že „při nekázni a zapalování cigaret a doutníků jedinou zápalkou v dohledu nepřítele jze očekávat, že třetí zahyne“.
Ještě něco. Zvítězili silnější Britové a v roce 1910 byla vytvořena Jihoafrická unie. Búrové se stali poddanými, ale přece po nich něco zůstalo dodnes. Název arašídy (burské oříšky), ve zlodějském argotu „búra“ – pětikoruna a s prominutím i buran je vlastně vesničan.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |