proč zemřel Tycho Brahe
Jsou velikáni, co přispějí za svého života do pokladnice vědění velkou hřivnou. Tycho Brahe je pravý opak a do obecného povědomí i těch nejortodoxnějších hospodských štamgastů vešel prasknutím močového měchýře a následnou smrtí. Rčení: „Musím, ať nedopadnu jako Tycho de Brahe,“ je velmi rozšířené a znají jej snad všichni. Jeho obsah je ale jenom mýtus.
Nejdříve uvedu na pravou míru jméno. Podoba: Tycho de Brahe může být tolerována právě jen v tomto obecně známém lidovém úsloví. Tento hvězdář, astrolog a alchymista, který se narodil 14. prosince 1546 v dánském Knudstrup a zemřel v Praze 24. října 1601, byl původním jménem Tyge Ottesen Brahe. Mrzí mě, když se podobné nepřesnosti objevují a donekonečna opakují v popularizujících textech. Pokud autor (překladatel) článku neví, jak se správně píše jméno dotyčného, snižuje to důvěryhodnost celého textu.Příčina Tychonovi smrti se zkoumala již několikrát, neboť ono prasknutí močového měchýře je z fyziologického hlediska nesmysl. Tradují se sice dvě historky. Jedna tvrdí, že nemohl přerušit pozorování slunce a podle druhé nemohl vstát od hostiny dříve než císař. (pozn. Rudolf II.) V roce 1901 odebrali vzorky jeho vlasů a vousů. Část tohoto vzorku poté získali Dánové. Dvojí zkoumání zjistilo ve vousech i vlasech nebývale velkou koncentraci rtuti. Tak velké množství, že závěr byl nasnadě. Kolaps ledvin způsobila právě otrava rtutí a poslala ho na onen svět. Podle vědců se jedovatá rtuť dostala do jeho těla zhruba 11 až 12 dní před smrtí a druhou silnou dávku jedu dostal asi 13 hodin před smrtí! Byl tedy otráven na dvakrát?
Zbývá otázka. Qui bono? Komu to mělo prospět? Kdo měl motiv k vraždě? Proč se tak často tvrdí, že Kepler, jeho žák? Dost přitažené za vlasy se mi zdá, že byly vědecké spory a různé názory na uspořádání planet ve vesmíru. Tycho Brahe tvrdil, že Země je středem vesmíru a kolem ní obíhá jen Slunce a Měsíc a ostatní planety obíhají okolo Slunce. Vytvořil tak jakýsi kompromis mezi geocentrickou teorií Ptolemaia a teorií heliocentrickou Mikuláše Koperníka. O generaci mladší Kepler vytvořil již moderní teorii o tom, že planety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách, v jejichž jednom společném ohnisku je Slunce. Byl by žárlivý blázen, kdyby na staršího kolegu vztáhl ruku!Johanes Kepler je ale poměrně známé jméno a takové tvrzení způsobí skandál. A na tom, na skandálu, se už dá přece vydělávat. Dovolím si tedy položit otázku, bude Science World směle pokračovat vstříc čistě bulvárním zítřkům?
Přece jenom ale jedna teorie by za zamyšlení stála. Neotrávil se nakonec Tycho Brahe sám? Jako alchymista dobře znal příznivé účinky rtuti při léčení syfilisu. Syfilis byla choroba, která se objevila v Evropě právě po znovuobjevení Nového světa počátkem 16. století. To se snad již nedovíme, ale jedna myšlenka mě přece jenom pronásleduje: Cherchez la femme.
Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Johannes_Kepler
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5639
Ludvík Souček: Obrazový opravník obecně oblíbených omylů
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |