proč Pyrrhovo vítězství
je slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není. Původně vzešlo z vojenství, ale rychle se stalo obecně používanou frází ve všech oblastech, v nichž se soutěží či nějak hodnotí úspěch. Obecně označuje především vítězství, které je příliš těsné a příliš draze zaplacené, nebo vítězství, které bylo omylem, neboť třeba i snadno získaný cíl byl buďto bezcenný, nebo přinesl vítězi namísto zisku pouze ztráty.
„Něco o tom vím", pronesl jsem zpočátku tiše. „Především je to vítězství Pyrrhovo! Vždy a všude! Ne tedy Pyrhovo a už vůbec ne Pirhovo, jak lze shlédnout na mnoha desítkách webů," zazářil jsem základní informací a tváře společnosti se zakulatily na obdivné „Ó".
Potěšen obdivem, ještě jsem přiložil: „Pyrrha, král z Epeiru, byl vynikající válečník a velký nepřítel římské říše. Fráze naráží na hořkou poznámku, kterou údajně odbyl důstojníky, kteří mu po bitvě u Ascula v roce 279. př. n. l. blahopřáli k vítězství. Ještě jedno takové vítězství a budeme zničeni, odvětil jim Pyrrha. Sice nepříteli způsobil těžké ztráty, ale jeho armádu nezničil a vlastní jednotky byly naprosto decimovány. Jeho pozice se tak fakticky zhoršila."
Obdivné velké „Ó" se však záhadně změnilo na jakési malé „ó" a dvě dámy si musely nutně odskočit. Nezajímalo je to.
Já se ale nevzdal. Bohužel. „Pyrrhova přezdívka: Orel, jasně vyjadřovala obdiv ostatních tehdejších válečníků nad jeho vojenským uměním. Epeiru pak znamená řecky pevnina. Můžeme říkat i Epirus a pak je to latinsky." To už jsem přehnal a posluchačky se ode mne počaly odvracet.
„Z Epeiru, z Epirusu. K čemu je to vlastně dobrý vědět, ty papyrusu!?" obrátila se na mě jedna z dam: „A náhodou nevíš, když seš tak chytrej, kde mají v akci prášky na praní?" Nevěděl jsem...
A tak jsem i já utrpěl vítězství Pyrrhovo.
Pyrrhovo vítězství
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |