proč Baník Ostrava
když samotné označení horníka baník se u nás používá zřídka. Pozoruhodný je už samotný fakt, že horník pracuje v dole a ne hore. A teď navíc Baník! Hornický klub! Samotný fotbalový klub vzniká v roce 1922 z nadšení několika nemajetných horníků z kolonie Na kamenci jako SK Slezská Ostrava (Sportovní klub Slezská Ostrava). Název klubu se několikrát mění. V padesátých letech minulého století v době vlády nejtvrdší stalinistické dělnické pěsti, bylo nařízeno vložit do názvu klubu regionální profesi z nejdělničtějších. V roce 1952 tedy dostává klub podobu DSO Baník Ostrava (Dobrovolná sportovní organizace Baník Ostrava). Vždycky mi bylo záhadné, proč slezští fotbalisté musí hrát v klubu pojmenovaném slovensky, když navíc ještě dlouhá desetiletí fanoušci skandují: „Slez – ska!“ Po několika drobných úpravách se mění DSO na současný FC Baník Ostrava (Football Club Baník Ostrava). Baník se nakonec vžil a dostal se i do písní a mnozí sní o i tom, jak poráží Barcelonu.
Pojmenování fotbalových klubů Baník Ostrava, Most, Sokolov a Ratíškovice, jsou jediným použitím slovenského podstatného jména baník u nás. Jako přídavné jméno báňský je již použití frekventovanější. Báňský inženýr, báňská vysoká škola, báňský průmysl. Praslovanský předek slovenského tvaru slova zněl baňa a vznikla z něj i polská, ruská, srbská a chorvatská slova bánja, bania, banja. Jejich původní význam však byl lázeň nebo snad bychom volně mohli říct koupelna.
|
Staří Slované toto pojmenování lázně přejali z hovorové latiny, kde zněl bannia a bannea, a pocházelo z latinského balneum či balineum, které bylo z řeckého balaneion. Latinská a řecká slova vám asi jsou povědomá, protože v dnešní češtině se slova balneologický, balneologie, balneolog používají jako odborné termíny v souvislosti s lázeňstvím. |
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |