úvodní stránka

proč a jak vznikl pozdrav ahoj



Ve středověku, když moře brázdili četní piráti, tak se mužstvo a kapitáni obchodních lodí těchto chlapíků strašně obávali. V případě střetů byli proti nim v nevýhodě a většinou se pirátům neubránili. Přemýšleli kupci, přemýšleli kapitáni a přemýšlela i církev a tak se našlo zvolání, které mělo zabrat i na bezbožné pirátské násilníky. loď v bouřiOni se totiž tehdy i piráti křižovali a modlili. A tak se objevilo heslo, které po česku zní: "K poctě Ježíše Krista" a protože tehdy církev používala jenom latinu tak na všech mořích znělo latinsky: "Ad honorem Jesu". Když si dáte dohromady první písmena v těchto slovech, to jest "Ad HOnorem Jesu" vznikne co? Přece naše známé "AHOJ".

Tuhle zkratku opravdu pak námořníci používali a divte se, prý to opravdu působilo i na hodně zlé piráty.
Hezký výklad, že?

zdroj: http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=3449

A přece to bude trochu jinak a podle všeho je tento populární výklad katolické církve mylný. Ve skutečnosti tomu tak není. Tento pozdrav pochází z anglicky mluvícího prostředí, tedy z Britských ostrovů, kde je doložen k roku 1751. Vznik pozdravu jako zkratkového slova v té době je absurdní představa. K nám se dostal nejspíše přes Německo. Skutečně se tak zdravili (a dost možná ještě zdraví) námořníci, v našich zemích to převzali a rozšířili zvláště vodáci a trampové. ve vodácké komunitě je dnes "ahoj" jediný akceptovatelný úzus a ostatní pozdravy jsou chápány jako faux pas a paďourství. Anglický původ vysvětluje i nezvyklý přízvuk na druhé, resp. poslední slabice.

Za II. světové války byl chápán také jako Adolfa Hitlera oběsíme jistě. (AHoj)

Dotyčný pozdrav bývá v angličtině zapisován pouze ahoy; ypsilonem nikdy Ježíšovo jméno v transkripci nezačínalo. Možnosti výkladu jsou dvojí:

Základem je pravděpodobně anglické slovo hoy, tedy „loď" nebo „člun", zvl. „menší nákladní loď". Počáteční a- pak může být neurčitý člen a nebo prostě jen zvolací citoslovce. Druhá možnost je, že hoy je v angličtině pouze zvolací citoslovce, něco jako naše hej, hola apod., které bylo rozšířeno na dvojslabičné a-hoy.



 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB