proč a odkud pochází fiakr
Fiakr je předchůdce taxíků. Taxíkům se dodnes říká dročka, nebo drožka. Drožky byly nájemné kočáry tažené koníkem. Povoz tažený párem koní byl fiakr.
Pátrání po původu slova fiakr začneme na počátku 7. století. Tehdy přišel do Francie jistý Fiacrus, latinsky Fiacrius a usadil se v městě Meaux asi 45 km od Paříže. Podle většiny pramenů to byl irský poustevník, nebo syn skotského krále, který se rozhodl zde poustevničit. Tamní biskup mu dal kus divokého lesa k bydlení a Fiacrus jedním mávnutím hole divočinu proměnil v nádhernou zahradu. Tak se stal patronem zahradníků a často bývá zobrazován s rýčem. Další pozoruhodností tohoto muže bylo, že nesnášel ženy až za hrob. Nesměly se přiblížit k jeho obydlí ani na dohled a po smrti ani k jeho hrobu. Jak toho po smrti docílil nevíme, ale jisté bylo, že byl vyhlášen za svatého. Že by opravdu církev měla ženy za prodlouženou ruku ďáblovu? Inu, ať už je tomu jak chce, jeho specialitou byla léčba hemeroidů mužů a muži s touto chorobou ho rádi a houfně vyhledávali.
Jenže co má potom tento svatý podivín, zahradník a léčitel hemeroidů společného s fiakry a fiakristy? V některých knihách se můžeme dočíst, že první fiakristé měli svůj štafl, své první stanoviště, u kostela svatého Fiacra v Paříži. Tak toto je sice hezká hypotéza, ale má jednu podstatnou vadu. V Paříži nikdy kostel zasvěcený svatému Fiacru nebyl, dokonce ani jinde ne, dokonce ani kaple.
Zato hotel, ó ano. V roce 1640 začal jakýsi Sauvage v Paříži podnikat v oboru přepravy lidí nájemnými kočáry. První stanoviště těchto kočárů bylo v ulici St. Martin, před domem, kterému se říkalo Hôtel St. Fiakre, protože na jeho štítě byl svatý Fiakr s rýčkem zobrazen. První nájemné kočáry se tedy u Fiakra shromažďovaly a tak se jim brzy začalo říkat fiakry. A už jim to zůstalo.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |