proč bengál
Pro vysvětlení etymologie bengálu, jako výrazu pro velký hluk, melu, rambajz, se musíme vypravit do Indie, kde je historické území Bengálska. Bengálsko je název historické oblasti a etno-lingvistického regionu, který se rozprostírá na území dnešní Bangladéže a indického státu Západní Bengálsko (viz mapka). Zde došlo k vojenskému střetu mezi anglicko-francouzskou armádou a východoevropskou plavební společností. Angličané poprvé poznali tzv. bengálský oheň, což byla směs ledku a síry, která při reakci vydávala prudké světlo a velký hluk . Toto světlo se používalo původně jako vojenská signalizace.
Bengálský oheň byl dovezen do Evropy a počala se do něj přidávat různá barviva. Sloučeniny Lithia (Li) zabarví plamen temně červeně, slitina Stroncia (Sr) zbarví plamen karmínově, směs vápníku (Ca) cihlově až oranžově, sloučeniny mědi (Cu) modře, zatímco rtuť (Hg) dodá plamenu jen lehký modravý nádech, žlutou barvu docílíme sloučeninami sodíku (Na). Tak se bengálský oheň stal nejdříve pouťovou atrakcí, aby později vznikl ohňostroj.Bengál, bengálský oheň, byl tedy pojmenován podle místa odkud byl do Evropy dovezen. O intenzivně hořící směsi síry, ledku a dřevěného prachu, tedy o střelném prachu se píše v Číně již roku 808. A tam tedy také ohňostroj vznikl.
Na rozdíl od kočky bengálské (Prionailurus bengalensis). Ta žije v celé jihovýchodní Asii a vznikla křížením kočky domácí s tygrem bengálským (také umí hezky řvát), ale do Evropy se dostala z Turecka.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |