proč "Čintamani a ptáci" nejsou kompatibilní
V jedné z Čapkových povídek Z druhé kapsy prožívá pan doktor Vitásek nekonečná muka jako sběratel koberců. Jednou totiž zahlédl u paní Severýnové ten největší, nejdražší a nejvzácnější orientální koberec s Čintamani a ptáky jaký kdo kdy spatřil. Koberec ležel složený v tmavém koutu předsíně a močila na něj Amina, nejtlustší a nejsmradlavější fenka z celé Prahy. Víte, píše Čapek v povídce, muka lásky, to nic není proti mukám sběratele; ale přitom je zvláštní, že si snad ještě žádný sběratel nevzal život a naopak obyčejně dosahuje dlouhého věku; nejspíš to je zdravá vášeň. Ačkoliv doktor Vitásek použil všech možných i nemožných způsobů, aby Čintamani a ptáky získal, nepochodil. Celá povídka: zde.
Nevím, kudy vedly kroky Karla Čapka, ale ani dnes a ani dříve se takové koberce nevázaly. Ten, o kterém psal pan Čapek, ovšem není fikcí - existoval a existuje dodnes. Patří jedné rodině jako dědictví a není veřejnosti dostupný. Je zajímavý zejména tím, že se v něm snoubí symbolika buddhistická (čintámani) s perskou (pták = symbol duše vznášející se k nebesům). Tyto dva motivy se běžně v jednom koberci neobjevují, neboť by byl údajně neprodejný kočkopes. Koberec musel utkat buď blázen, nebo člověk naprosto svobodného ducha, což si samo o sobě neodporuje.
A co jsou to vlastně ti čintamani, správněji čintámani? Až vám budou zase v televizi tvrdit, že čintamani je druh oblaků, nevěřte jim! Ne všechno, co je v televizi je pravda. Čintámani jsou tři perly, symboly buddhistické filosofie: 1. perla je Buddha, 2. perla je dharma (Buddhovo učení, řád věcí), 3. perla je sangha (obec, společenství lidí vyznávajících Buddhovo učení). Tibeťané pod tři perly přidávají 2 vlnky - pruhy ze zad tygra (tygr jako symbol řádu, moci, organizace). V Turecku se stejný symbol používá jako talisman proti uhranutí nebo proti zlým silám.
zdroj: orientální koberce
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |