úvodní stránka

proč fotbal nemá logiku, penalta zvlášť



fotbal2.jpg     Fotbal je kolektivní hra. Ke hře je třeba 11 hráčů na každé straně a 1 míč. Cílem je dostat míč mezi tři tyče branky. Tomu říkáme: Dát gól! Angličtí vědci a matematici  Liverpoolské univerzity Johna Morese po tříletém výzkumu v letech 2007 – 2009 zjistili, že nejvyšší šance dosáhnout gólu je z pokutového kopu. Neznám člověka, který by nikdy v životě kopat pokutový kop neviděl. Lidově mu říkáme také penalta, desítka nebo i jedenáctka.

     Vědci také ve sledovaném období spočítali, že bylo zahráno 1527 pokutových kopů, ze kterých bylo 74,7 % úspěšně proměněno, 18,2 % kopů chytili brankáři, 3,6 % kopů mířilo mimo branku a 3,5 % kopů zasáhlo tyč.

     To ale není všechno. Dále vědci matematicky spočítali, že nejvyšší šanci chytit penaltu mířící kamkoliv má brankář tehdy, jestliže při penaltě zůstane  ve středu branky. Z analýzy 286 penaltových střel v daných soutěžích bylo však zjištěno, že pravděpodobnostní rozdělení pohybu brankáře je paradoxně od středu branky vychýleno. V drtivé většině případů (93,7 %) brankáři skočí doprava či doleva. Ačkoliv empirické výsledky říkají, že stát ve středu je jednoznačně nejlepší, proč se potom brankáři vrhají do stran?

fotbal4.JPGfotbal3.JPG     
fotbal5.JPG     Důvody vidím především dva. Ne vždy věda věd, matematika, má pravdu. Třetinovou a tudíž nejvyšší šanci chytit penaltu by měl brankář stojící uprostřed jen tehdy, pokud by útočníci spravedlivě stříleli  1/3 vpravo, 1/3 vlevo a 1/3 na střed. Útočníci ale míří většinou do stran a do středu branky kopou většinou jen když se spletou.

     Druhý důvod, kdy matematika ostrouhá, je ten, že v lidském podvědomí je silně zakódováno, že vždycky je lepší udělat něco, než nečinně čekat. I okolí vaše chování tak posuzuje. Snažil se co mohl, ale nedalo se nic dělat...

     Proto se brankáři vrhají střídavě na tu, či onu stranu. Když nic, tak je to alespoň efektní a někdy dokonce i efektivní. Brankáři nemají totiž co ztratit, mohou jen získat. Vzdálenost 11 metrů, rychlost střely a její správný směr nedává brankáři šanci. A přesto střelu v 18,2% chytí! To je ta modrá výseč. Zde hraje roli náhoda, štěstí a mnohdy i kousek psychologie a to vědu věd, matematiku, odsune zase kamsi do stínu.

     Proč právě dnes to připomínám? Právě dnes, 3. března 2011, je tomu 120 let, kdy byla v Anglii stanovena pravidla, za jaké přestupky se pokutový kop nařizuje a vzdálenost se stanovila na 11 metrů, což je 12 yardů.

fotbal1.JPG     Troška z pravidel:
     Pokutový kop nařizuje rozhodčí v případě, že se bránící tým dopustil v době, kdy je míč ve hře, ve vlastním pokutovém území přestupku (faulu), za něž by se jinde nařizoval přímý volný kop. A to i bez ohledu na to, kde v tu dobu byl míč. Jde o případy kdy bránící hráč nedbalým či bezohledným způsobem soupeře kopne, podrazí ho, skočí na něj, vrazí do něj, udeří ho, strčí do něj, drží ho, plivne na něj, nebo se o to pokusí. Anebo úmyslně zahraje rukou!

 

Úvahu inspirovaly zdroje: novinky.cz, wikipedie, fyzmatik 

 


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB