úvodní stránka

proč je voda v moři slaná

 

Na první pohled infantilní otázka a bude jen málo z nás, kdo si myslí, že nezná odpověď. Do moře přece tekou řeky a splachují erozí horniny. Z moří a oceánů  se ale odpařuje pouze voda sladká, takže neustále dochází ke koncentraci solí. Později pak začal převládat názor, že kovové součásti pocházejí převážně z pevnin, zatímco nekovové zbytky kyselin přináší převážně vulkanismus.

Je tohle tvrzení pravda? Není!!!

Původ solí v mořské vodě dodnes není zcela objasněn, protože horniny pevnin mají zcela jiné složení, než rozpuštěné soli, které jsou řekami do moří a oceánů unášeny! Takový chlorid sodný NaCl, kterou mořská voda povětšinou obsahuje, nenajdete v půdě ani u vás na chalupě a i na pevninách málokde, 

Koncentrace solí (tzv. salinita) je přitom různá. Vybírám: Rudé moře obsahuje v 1l vody 42g soli a nerostných látek, Středozemní moře 38g/l, Černé moře 19g/l, Baltické moře pouze 4g/l. Mořem s nejčerstvější (tedy nejméně slanou) vodou je Baltské moře, naopak nejslanější vodu má moře Rudé, kam řekami přitéká jen malé množství sladké vody a horký vzduch zvyšuje výpar. Příkladem ad absurdum je samozřejmě notoricky známé jezero Mrtvé moře s přítokem jen řeky Jordán a se slaností kolem třiceti procent tedy 300g/l. Tak tady se neutopíš.

mlynek.JPGJak to tedy je?

Nikdo neví. Vědecké kruhy svůj názor mění.  Nyní například tvrdí, že podmořské tzv. "černé komíny" chrlí na dno oceánů rudní roztoky s velkým obsahem kovů. Je zřejmé, že slanost mořské vody vzniká spolupůsobením mnoha příčin a záleží na tom, kde která z nich právě převládá.

Já mám jasno!

Na dně je mlýnek. Nevím sice v kterých místech, jestli na dně Mariánského příkopu, na vrcholcích Atlantského hřbetu, nebo úplně někde jinde. Mlýnek, co kdysi jednomu z bratrů v jedné noci  ukradl kupec, běžel s mlýnkem na svoji loď a poručil : „Mel sůl!“ Celá pohádka zde:

Mlýnek začal mlít. Naplnil celý trup lodi, zasypal celou palubu. Ze začátku si kupec radostí zpíval, potom zmlkl a nakonec začal plakat. Viděl, že koráb se pod takovou tíhou každou chvíli potopí. Mlýnek ale mlel a mlel. Jak ho zastavit kupec nevěděl. Koráb se ponořil až po boky a hroužil se do vody hloub a hloub. Vlny ho zavalily a on se potopil až na dno.A mlýnek mlel sůl dál i na dně a točí se tam dodnes.

Proto je voda v moři slaná.

Cože? Že to není pravda  a že je to jen pohádka? Inu snad, ale máte nějaké lepší vysvětlení?



Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

  

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB