úvodní stránka

proč kostky jsou vrženy

 

Caesar valí přes RubikonLatinské „Alea iacta est“ je ustálené a známé slovní spojení, citát, který vešel do jazyka českého jako rčení, přirovnání: „Kostky jsou vrženy“. Znamená jasné a stručné označení stavu či situace, kdy je již rozhodnuto, kdy nelze couvnout, vzít rozhodnutí zpět, vrátit situaci do původního stavu.

Výrok prý připsal římský historik Suotenia Juliu Caesarovi, který roku 49 př. n. l. váhal překročit v severní Itálii řeku Rubikon. Bylo to v době, kdy v Galii dobyl mnohá území a zde se stal mocným mužem. V té době se ale Ceasar dozvěděl, že římský senát dal plnou moc jeho politickému soku Pompeovi. Ceasar dobře věděl, že podle římského zákona bude ozbrojený generál s vojskem, který překročí hraniční řeku Rubikon, prohlášen za nepřítele republiky. Věděl, že tento krok již nebude moci vrátit.

Nakonec k útoku zatroubil neznámý pastýř. Tím byly „kostky vrženy“. Caesar tedy vydal rozkaz svým legiím a překročil Rubikon a táhnul na Řím. Bez boje se pak Říma zmocnil a vynutil si v senátu své jmenování diktátorem.

Ve skutečnosti Caesar tento výrok nikdy neřekl!!! Poprvé se výrok objevil až v roce 1599 ve Shakespearově tragédii Julius Caesar (The Tragedy of Julius Caesar).


 Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB