proč modrá krev, modří Šmoulové, modré pondělí a modré punčochy
Traduje se, že šlechta má modrou krev a všichni ví, že to není pravda. Modrá barva sice byla jejich barvou oblíbenou, ale z tohoto důvodu se pyšnit nemohou. Spíš je tomu naopak. Originální znění tohoto slovního spojení pochází ze španělštiny a zní „sangre azul“. Do 8. století byli původní obyvatelé Pyrenejského poloostrova arabští Maurové. S vyháněním Maurů začal vizigótský šlechtic a první král Asturie jistý Pelayo. Vizigóti se považovali za něco víc, za lepší a nadřazenější rasu. Byli také pověstní až nezdravě bílou pletí, pod kterou prosvítaly vystouplé modré žilky. Tmavým Arabům se pak opravdu zdálo, že prosvítající žilky pod tenkou a nezdravě průsvitnou pletí jsou modré, i když i jim při boji tekla červená. Tak tím bych se tedy zase moc nepyšnil.
Šmoulové jsou modří také. Svět Šmoulího světa stvořil belgický kreslíř Pierre Culliford, který se podepisoval pseudonymem Peyo. Proč jsou ale skřítkové právě modří? Peyova manželka, která svému muži pomáhala postavičky vybarvovat si řekla: zelenou ne, skřítci se pohybují v trávě a nikdo by je tam nenašel. Červená jí připadala moc agresivní a žlutá zase bledá. Nakonec to tedy vyhrála modrá a bylo to!
Modré pondělí. Vysvětlení, proč se pondělku ve kterém se nepracuje říká modré, je více. Od pondělí masopustního, kdy se kostely vyzdobily modrými látkami, až po vysvětlení drsnější. V němčině „blau“ znamená nejen modrý, ale i hovorově víkendovou opilost. Po takové neděli, kdy se všechno opilo a pobilo, nebylo o modřiny nouze a mnozí to volno nutně potřebovali. Snad se jednalo původně o „lau“, což znamená nečinnost.
Nejméně známé je pak spojení modrá punčocha. Původ tohoto označení je ale jednoznačný. Je to nepříliš lichotivé označení pro jistý druh žen. Spojení modré punčochy vzniklo v polovině 18. století v Anglii. Tehdejší emancipované ženy se scházely v londýnském salónu paní Montagu na schůzkách. Nejdříve se snažily řešit vědecké problémy, kterým ale vůbec nerozuměly, později již jen tlachaly a pěstovaly společenské klevety. Hlavní slovo míval vědec jménem Stillingsfleet a tento pán s oblibou modré punčochy nosil. Poprvé tento spolek nazval takto posměšně slavný admirál a politik Edward Boscaven. Později se toto označení rozšířilo i na ne příliš hezké ženy intelektuálky, vědkyně a feminisky.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |