proč pavlač
Wikipedie praví: Pavlač je předsazená konstrukce přečnívající před nosnou zdí, která slouží jako přístupová cesta k jednotlivým bytům v jednom podlaží. Na konci 19. a na začátku 20. století se používaly především u bytových objektů nižší kategorie.
Ale k původu slova pavlač. Etymologové se shodují, že tento výraz vznikl z praslovanského povelkti, které znamenalo povléct. Již v nejstarších biblických textech se slovem pavlač vystihuje nekrytý terasovitý přístavek vydlážděný deskami, Později se tak nazývá část budovy vystupující ve výšce ze stěny, zvláště balkón nebo ochoz upevněný na vyčnívajících trámech... A zastřešením takovýchto dřevěných ochozů vzniká součást stavby, která už má blízko k dnešní pavlači. Tolik knížka Dědictví řeči.
Musím ale dodat, že etymolog Jiří Rejzek to svém slovníku vidí jednodušeji. Slovo pavlač označuje prostě za metaforu. "Pavlač jakoby povléká zdi domu," píše.
Slovník spisovného jazyka českého píše i výraz praštěný pavlačí, které má význam pomatený, a přídavné jméno pavlačový, které se vyskytuje ve spojeních pavlačové drby, řeči, klepy. Jak se pavlač dostala do známého úsloví o praštěnosti, jsem se nikde nedočetl. Proč se o drbech říká, že jsou pavlačové, je jasné. Na městských pavlačích si dámy uměly krásně popovídat.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |