proč právě paternoster
Pater noster, případně paternoster, či páternoster je spojení, které je přiřazeno k mnohému. Pater noster latinsky: Otče náš, je počátek nejvýznamnější křesťanské motlitby. Otče náš, jenž jsi na nebesích... atakdále, latinsky: Pater noster, qui es in cælis... (celou latinskou verzi najdete zde:)
Pater noster může ale také znamenat cokoli, co našeho otce je: Dům našeho otce, zátoka našeho otce, ostatky, statky, dokonce jsem narazil i na fotku cejna paternoster, co zní sice vznešeně, ale jedná se jen o otcův mimořádný úlovek.
Již v dětství jsem se s paternostrem potkal na brněnské hlavní poště a rozum mi to nebral. Paternoster, česky oběžný výtah. Zde speciálně pro vás: Vertikální oběžné průběžné šachtové osobní dopravní zařízení. Je to sice kostrbaté, ale v podstatě vystihující popis.
Paternoster je soustava kabin zavěšených těsně za sebou na „nekonečném" řetězu. Kabiny za poslední stanicí změní pomocí polygonového (řetězového) kola dopravní směr. Právě té poslední informaci jsem ale nemohl uvěřit. I v noci jsem se budil, jak stoupám paternostrem až do patra nejvyššího a zapomenu vystoupit. Tu kabina se se mnou otáčí o 180° a já jedu dolů - dolů hlavou. V nastalé hrůze se nemohu ani pohnout a já končím až někde ve strojovně a v tom nastalém pekle si mě to semele a výtah se zasekne a přivolaný opravář najde ze mne už jen něco takového, čemu říkáme mleté maso, nebo fašírka.
S léty pak samozřejmě jsem tomu snu již přestal věřit, a dokonce i školní vzdělání mi dalo nahlédnout do prostoty celé věci. Ale stejně! Vždycky, když jsem se později s paternostrem potkal a nastupoval do kabiny, nikdy mě neopustila nejistota a vyrazil se mi na čele pot a téměř jsem se začal a modlit. Znal jsem svoji minulost a neznal budoucnost a přítomnost se mi scvrkla na jedno jediné slovo, jediný rozkaz: Vystupte!!! Běda, kdybych neuposlechl!!! Kdoví jak to s ním vlastně doopravdy je!
A jak je to se samotným záhadným názvem Otče náš pro výtah? A koukejme, kořeny sahají do klášterů. Při mších se totiž běžně používají tzv. růžence, tj. soustava kamínku zavěšených na provázku, kterými se postupně během motlitby posunuje, jeden kamínek za druhým. Tento mechanismus vzdáleně princip oběžného výtahu připomíná.
Další teze připisuje název „paternoster" větě ve zmíněné modlitbě. V ní se totiž praví: „...a to jak i v nebi, tak i na zemi...", což je výstižné i pro funkci oběžného výtahu, neb i ten je v jednom okamžiku jak „na nebi", tedy v posledním podlaží, tak i „na zemi" - v suterénu.
Nakonec mám ještě jednu spekulaci. Jeden z prvních páternosterů byl údajně v italském chrámu. Místní konzervativní mniši se však neustálého pohybu kabin báli, a tak se vždy před nastoupením do oběžného výtahu modlili Otčenáš, tedy latinsky „pater noster". Tuto tezi však považujme jen za nejapný jazykový žertík.
Takže vlastně s i s lingvistickým vysvětlením je to také všelijaké.
Pokud chcete se o paternosterech se dozvědět vše a použitý zdroj, tak zde: http://paternoster.archii.cz/
Děkuji tímto také těmto stránkám také za inspiraci, spolupráci a rychlou reakci
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |