úvodní stránka

proč se říká: ševče, drž se svého kopyta!



Je lépe, když člověk dělá to co umí, čemu rozumí, k čemu je vyškolen, vycvičen, nebo v čem má talent, či praxi, k čemu má pověření a s čím zkušenosti a také se má vyjadřovat jen k tomuto a toto kritizovat. I švec. A protože kopyto vedle verpánku charakterizovalo ševce, dostalo se do různých úsloví a přísloví:

Ševče, drž se svého kopyta - Nepleť se jiným do řemesla.
Narážet na jedno kopyto - Zacházet s různými věcmi, jako kdyby měly být stejné.
 

sevcovske-kopyto-47.jpgProč ale byli pro toto mudrosloví vybráni právě ševci? Je to jen náhoda, nebo to má nějaký historický základ? A když ano, tak jaký? Proč se nevžilo například: Kováři drž se svého kladiva, pasáku svého berana, písaři pera svého se drž, rytíři svého meče, králi přidrž se své koruny, atakdále.

Za vším stojí dvorní malíř Alexandra Velikého, který působil na jeho dvoře v letech 359 - 336 př. n. l. Malíř se jmenoval Apella (Apelles) a jistý švec kritizoval na jednom z jeho obrazů nejen namalovaný sandál, ale i podobu nohy. Malíř svou chybu přiznal, ale jen u sandálu. Na nohu si sáhnout nedal. Tenkrát prohlásil:

Ne sutor ultra crepidam - Švec ať se nestará o víc než o střevíc. 

Alexandru Velikému se líbilo, že Apelles si stojí za svým, a tak se tento výrok šířil dál.

© 2010 e-kniha.eu

Tak a toto je Apellův obraz s onou inkriminovanou nohou a sandálem (klečící postava vlevo). Noha běžná, mužská, festovní. Co k tomu dodat? Asi nic. A sandál? Ten dávno už vyšel z módy. Jen ševcům to kopyto už nikdo neodpáral

     ApellesCampaspe.jpg


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB