úvodní stránka

proč prdelačka


prdelacka.jpgPrdelačka opravdu není označení ženy s velkým pozadím, ale přesto již při pouhém vyslovení slova prdelačka, objeví se na tvářích úsměv. Je to polévka a to polévka vynikající, polévka zabijačková.

Recept: Propereme kroupy, namočíme do hrnce se studenou vodou, necháme je nabobtnat a poté je uvaříme v osolené vodě. Potom za stálého míchání  postupně přiléváme vepřovou krev. Přidáme rozetřený česnek, pepř a majoránku. Krátce povaříme. (Nemáte vepřovou krev? Nevadí. Můžeme ji nahradit jelítky.)

Samotné slovo prdelačka vzniklo pravděpodobně žertovným zkomolením (zvulgarizováním) výrazu trdelačka, trdelnice. Sami cítíte příbuznost s trdlem. Lingvista Václav Machek byl ale v jisté době proti. V časopise Naše řeč v roce 1945 (roč. 29, str. 158) údajně nelze hledat žádnou souvislost mezi trdlovkou/trdelnicí, tedy s trdlem - nástrojem ke tření. Podle jednoho nářečního záznamu z Kyjovska autor soudí, že dříve se polévka jmenovala podhrdlena, podhrdlovka (odvozenina od slova podhrdlí, což je vepřový podbradek, ovar; srov. slovensky podhrdlina, což je v podstatě ovar). Z toho vznikl výraz potrdlovka, který byl dále hláskově redukován.

A nyní si představte co se nestalo. Jen o rok později na nátlak čtenářů sám Machek ve stejném časopise (1946, ročník 30, strana 96n.) svůj názor dementuje. Jeden z reagujících předchozí výklad neodmítá, avšak je přesvědčen, že slovo trdlo mělo na utváření podoby daného pojmenování nemalý vliv. Podle něj se do polévky přidává mnoho pepře, majoránky a jiného koření roztlučeného trdlem v hmoždíři. Cituji: „Šetrné hospodyně pak hmoždíř vymývají polévkou, a tu ovšem lijí zpět do kotle. Rovněž tak čistí trdlo od zbytků koření naspodu nalepeného. Odtud je pak lidové spojování této polévky s představou trdla.“

Dále cituji: Motivaci k pojmenování prdelnice pak jiný čtenář vysvětluje tak, že v trdelnici se vaří, cituji: „prdelovi jelita = klosti jelita, t. j. jelita z tlustého střeva, kterým se říká též kača.

Jiný názor tvrdí, že polévku je nutno po celou dobu „trdlovati“, tedy míchati dokola, aby se krev nesrazila. Souvislost mezi mícháním a prací s trdlem lze hledat v rotačním pohybu. Tedy opět souvislost i když nepříliš přesvěčivá.

Ale polévka je to výborná!!!

 


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB