proč psí blechy na člověka nejdou? nebo jdou?
To nám na veterině zatajili. Pes a kočka mají naprosto stejnou tělesnou teplotu 38 – 39° a od lidské se až tak neliší. Proto na člověčího "zmrzlouna" psí blechy nejdou, říkají... To je ale lež. Největší rozdíl je daný tím, že psi se měří v konečníku a lidé v podpaží. Blecha potřebuje pít krev "svého" zvířete, aby se mohla množit. Což znamená, že psí blecha bude sice na člověku vesele popíjet, ale nevytvoří další generace. Takže problém kousání a svědění sice je, ale jenom dočasný. Na člověku se psí blecha nebude množit. Jakmile se v její blízkosti ale objeví pes, zavrtá se raději do jeho kožichu. Majitel pejska, který s ním žije nemusí mít tedy obavu. Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí a vyznačují se mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokáží totiž doskočit až na vzdálenost 1,5 metru! Právě tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů. Už je to tak.
A kdyby po kousnutí blechou na dítě "něco lezlo" a mělo vyšší teplotu, tak s ním upalujte na pohotovost, protože od té blechy nejspíš něco chytlo. Samotné bleší kousnutí tělesnou teplotu nezvýší.
Blecha je drobný hnědý cizopasník o velikostí 1,5 až 5 mm dokáže velice znepříjemnit život a často bývá i přenašečem nejrůznějších chorob. Blechy se živí krví svého hostitele a nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu. Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech se zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |