proč pštrosí politika
Rčení „dělat pštrosí politiku", potažmo „strkat hlavu do písku“ se týká všech, kteří uhýbají všem skutečným i domnělým nebezpečím či nepříjemnostem a bláhově se domnívají, že se jim podaří vyhnout se styku s životní realitou a zaujmout k ní nějaký postoj. Pokud se jedná o politiky doslova, tak takové strkání hlavy do písku postihuje mnoho našich spoluobčanů.
Vznik obou rčení má nepřímo na svědomí starořímský cestovatel Plinius starší, který se téměř před dvěma tisíci lety dopustil zoologického omylu. Vyložil si špatně počínání pštrosů, kteří při spatření ať už domnělého, nebo skutečného nepřítele, sklánějí hlavy k zemi, aby na sebe neupozorňovali svými dlouhými krky. Když jim to nevyjde, dají se na útěk a vzhledem k své rychlosti mají značnou šanci na záchranu.
Věřte nevěřte, pštros nikdy do písku, ani nikam jinam hlavu nestrká. Chová se podobně jako každý jiný živočich a snaží se zmenšit. Lehne si na zem, hlavou směrem k nebezpečí a pozoruje situaci. Nikdy by se nepřipravil o tak důležitý smysl jako je zrak. Přesto se to říká nejen o něm, ale i o lidech, kteří si vedou stejně pošetile. Pštrosí politika ještě nikdy nevedla k úspěchu a s hlavou v písku můžeme stěží vidět nějakou perspektivu. Takže bychom měli učinit vše pro to, aby se nás tato rčení netýkala.
Zdroj: Švandrlík Miloslav, Neprakta Jiří Winter: Proč se to říká, Nakladatelství Epocha, 2005, ISBN 80-86328-72-4
O češtině ČT2 4. 1. 2012
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |