úvodní stránka

proč se myslivci říká také nimrod


9 z 10 nimrodů doporučuje tuto úvahu k přečtení

„Co dělá nimrod?“ ptali se tuhle v jednom zábavném televizním pořadu. „Přece se nimrá!“ zazněla odpověď. Opravdu nikdo není dokonalý a chybička se vloudí. Nimrá se ale nimra, nikoliv nimrod.

Nimrod je něco zcela jiného. Nimrod je například britský letoun – Hawker Siddeley Nimrod, izraelská vesnice a pevnost na Golandských výšinách i izraelská protitanková střela a jeden pahorek v severním Izraeli – Tel Nimrod. Nás ale zajímá, jak k tomu označení přišli myslivci. Tak to máte tak. Myslivci se o lesní zvěř celoročně starají, ale také ji i loví. A lov je v biologii i etologii činnost, při které je pronásledováno nějaké zvíře (nebo jiný vyšší živočich) jiným zvířetem nebo člověkem, za účelem jeho usmrcení k získání potravy.

Patronem myslivců je sice od 18. století sv. Hubert, ale patronem všech lovců je odjakživa právě Nimrod - pravnuk Noa. No ano. Toho Noa co postavil Archu. Noe je jedna z nejznámějších biblických postav. Měl syna Cushe a ten syna Noaha a Noahův syn byl právě Nimrod. Bible líčí Nimroda jako rozporuplného a velmi mocného vladaře. Vládl Babylonu a píše se o něm i jako o jednom ze stavitelů Babylonské věže. Nimrod byl ale především lovec! Dokonce se o něm mluví jako o bohatýrském lovci povolaném samotným Bohem. Na straně druhé se postavil i proti Abrahamovi, obhajujícímu víru v jednoho Boha. Vyplývá to z textu: The evil Nimrod vs. the righteous Abraham. Tak nevím.

LovciOno je to s historickými prameny vždycky těžké. Zajistit si dva nezávislé zdroje, jako to dnes musejí dělat investikativci, to už jde v historických materiálech dost těžko a zjistit, jak to s tou nezávislostí je a jestli náhodou někdo něco od někoho neopisoval..., mno nevím. Autoři Bible také u všeho být nemohli. U příběhů Starého zákona rozhodně ne. Vše čerpali jen z bájí, z pověstí, z vyprávění a z kusých písemných, třebaže v kameni vytesaných, zpráv. Jednotlivé prameny samozřejmě tendenčně, i když často v dobré víře, upravují. Ale abych nebyl nespravedlivý. Týká se to samozřejmě nejen Bible, ale i dějin starého Egypta, Řecka, Říma i všech ostatních civilizací. Já bych zase toho našeho Jiráska tak nepeskoval. Z loupeživých husitů nadělal skoro národní hrdiny a co? Jen z čistých vlasteneckých pohnutek naše dějiny poupravil a to jen proto, abychom mohli být na sebe o trochu víc hrdí.

A co takový Homér. Myslíte si snad, že při sepisování slavné Illias seděl Homér někde na zídce Sparty a pozoroval její obléhání a vjezd trojského koně? To těžko. Jen časově to nehraje pěkných pár století. A co třeba Odysea? Myslíte, že Homér šmíroval klíčovou dírkou ušlechtilou a krásnou Kalypsó jak svádí krále Odysea a pak se usadil rovnou na ráhno jeho lodi?  I on měl všechno  jen z doslechu a dílo vzniklo jen zásluhou jeho invence. Význam tohoto díla je ale obrovský, neboť ovlivnilo řecké náboženství i literaturu a mytologii a zároveň se stalo nejstarším zachovaným dílem evropské literatury. Význam bible samozřejmě také.

To jsem ale od našeho Nimroda docela odbočil a docela se v tématu ponimral. Chtěl jsem jen říct, ať už byl Nimrod takový, či makový, rozhodně byl výborný lovec a s ničím se nepáral a v ničem se nenimral, jak mě pobavila tuhle jedna komerční televize.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB