úvodní stránka

proč se policejnímu vozu říká (zelený) anton

 

zeleny anton dnesPrvním kočím tohoto vězeňského povozu, jenž byl zeleně natřen, byl Antonín Douša, jemuž se říkalo Anton. Hned první den po zahájení provozu zvolala zatčená nevěstka Antonie Vyšínová. "Tak Tonka, vlez si na zelenýho Antona". Věřte, nevěřte, tyto vysvětlivky ke Haškovu Švejku ale nebudou pravdivé.

Daleko pravdivější je původ názvu podle berlínského vězení na Antonstrasse v býv. klášteře sv. Antonína.  Skutečnost, že se příslušná vozidla obvykle doplňovala přívlastkem zelený se dává do souvislosti s tím, že grün (grean) mělo ve zločineckém prostředí význam špatný, nebezpečný aj. Fakt, že vozidla často měla zelenou barvu byla spíš shodou okolností. Greaner Tisch byl soud (doslova zelený stůl) a Grüner Anton označoval původně berlínské vězení.

zeleny anton na tratiAle teď pozor! Existuje ještě jeden významný a nepřehlédnutelný fenomén, kterému se říká zelený anton a ten nemá se zločineckým prostředím nic společného. Libeňská lokomotivka předala 29. 12. 1933 parní lokomotivu s označením 486.001 za 1 270 000,- Kč. Když řeknete dítěti: „Namaluj lokomotivu!“ vezme si černou pastelku. Tahle ta krasavice byla ale zelená a bylo jich vyrobeno celkem 8. Pokud máte zájem se dozvědět i o tomto zeleném antonu více tak zde:


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB