proč se říká: jezdí jak Širón
Výraz „jezdí jak Širón" se používá k označení řidiče, co jede nad poměry rychle a ve výrazu cítíme i jakýsi pejorativní nádech. Jede jak blázen.
Omyl, omyl, omyl, přátelé.
Ještě jednou omyl. Opak je pravdou a pamětníci slavného předválečného Masarykova okruhu v Brně mi to potvrdí. Louis Chiron byl rychlý a jezdil rychle, a také vyhrával, to ano, ale nikdy ne takzvaně přes wint, bez rozumu a na hranici rizika. Louis Chiron jezdil především hlavou. Byl to pilot nezaměnitelného stylu s notnou dávkou gentlemanství, jakýsi von všech šoférů.
Louis Chiron se narodil 3. 8. 1899 v Monaku kde měl jeho otec hotel. V patnácti se ho ujala jakási ruská kněžna, majitelka vesnické rezidence v Monte Carlu. Měl tu výhodu, že se tak naučil cizím řečem a osvojil si elegantní chování. Jeho prvním učitelem byl kněžnin řidič, který mladého Louise zasvětil do všech tajů řidičského umění. Když pak odešel do důchodu nastoupil Loius na jeho místo.Po 1. válce si založil v Nice obchod s ojetými automobily. To mu umožnilo koupit si první závodní vůz Bugatti Brescia a zúčastnit se v roce 1923 závodu do vrchu, který vyhrál. Značka Bugatti hrála v jeho životě prim, i když závodil i na jiných značkách. Výčet jeho úspěchů by byl pak dlouhý. Vyhrál 13 Grand prix a závodil ještě po 2. světové válce až do svých 56 let.
V Brně si „starého lišáka" pamatují jako jezdce s nezaměnitelným stylem, který na své soupeře vždycky dokázal něco vymyslet. Zvítězil tu v letech 1931, 1932 a 1933. Loius Chiron byl také velmi pověrčivý. Nikdy nesedal do auta bez červeného šátku na krku. Jednou si projížděl brněnský okruh a když ve Farinkách uviděl hrbatého zajásal. Dneska vyhraju. A vyhrál!
Nakonec byl povýšen do šlechtického stavu. Zemřel v roce 1979.
Osud některých výrazů je tedy nevyzpytatelný. Zatím co některé záporné přirovnání přejdou časem do podvědomí v kladné, u Širóna se podařil pravý opak. Já bych si jen přál, aby toho pravého širónovského chování bylo na silnicích co nejvíce. Přál bych si, aby jako Lois Chirone jezdili všichni: rychle, svižně, ale bezpečně, ohleduplně a džentlmensky.
Naše televizní stanice (ne všem je umožněno sledovat Novu sport), internetové zpravodajské weby i ostatní masmédia GP silničních motocyklů ignorují a dávají přednost kopané, potom dlouho nic, pak hokeji a potom zase nic. Asi 10x častěji se dozvíte, jak si nějaká nagelovaná fotbalová primadona udělala bebínko, než výsledky závodu mistrovství světa.Všem fanouškům doporučuji navštívit: official website moto GP
Najdete zde zdarma po přihlášení: Všechny historické výsledky MS silničních motocyklů, Live Timingy právě probíhajících tréninků a závodů moto GP, rozhovory a mnoho dalších zajímavosti z tohoto atraktivního prostředí a po zaplacení poplatku můžete sledovat i všechny přímé přenosy.
Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:
Proč se říká: jezdí jak "Širón", Jak mě závody rozbrečely, Poslední koláče pro Garyho Hockinga, Farinova zatáčka, Naši vítězové v seriálech MS, Víte jak vznikl pojem pool position?, Kevin Schwanzt, Proč a kdy a kde vznikl blatník,
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |