proč se říká žokej a diskžokej
Severoanglická a skotská domácká obdoba jména John je Jock nebo Jockey. Odpovídá našemu Honzovi nebo Jendovi. Používá se od počátku 16. století. Jako jméno se objevuje například v Shakespearově hře Richard III. u Johna z Norfolku (Jockey of Norfolkia). V 16. – 17. století výraz jockey označoval koňské handlíře, postiliony, potulné pěvce a básníky a také tuláky. Nabyl významu „lišáka", dokonce „šelmy", prohnaného mazaného člověka. Sloveso „to jockey" mělo význam přechytračit, ošidit.
Roku 1670 termín jockey (žokej) poprvé označuje jezdce. Žokej je v dostihovém sportu jezdec-profesionál. Titul může získat pouze profesionální jezdec, tedy takový jezdec, který má patřičné vzdělání a jezdeckou licenci. Udílí se zvlášť v překážkových a zvlášť v rovinových dostizích. Jezdec, který získal titul žokej v rovinových dostizích, jej tedy nemůže používat v dostizích překážkových.
Všichni také víme, že diskjockey (diskžokej), zkráceně DJ (dý džej), je osoba, která vybírá a pouští předem připravenou hudbu určenou pro veřejnou produkci. Disk je samozřejmě anglicky deska, nebo i jiné kompakty, zbývá pak otázka jestli dovětek jockey (žokej) označuje koňského handlíře, postiliona, potulného pěvce, tuláka, nebo na čem to vlastně rajtuje. Je to ale tak, že ti úplně první diskjockeyové byli ti, kdo „jezdili na gramofonových deskách". Pozdější DJ také jezdí na discích, hrají si s nimi, tuto hudbu jistým způsobem i „obrábí". S použitím moderních technologií hudbu v okamžiku přehrávání upravují, mixují s jinými písničkami, přirozenými i umělými zvuky atd.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |