úvodní stránka

proč zlaté prasátko



Zlaté prasátko, zjevující se za odměnu o Štědrém večeru všem, kdo se nenechají zlákat pochoutkami a dodržují po celý den až do východu první večerní hvězdy půst, patří mezi nejtajemnější vánoční bytosti. Málokomu se poštěstilo uvidět je, jak přebíhá přes zeď nebo strop světnice. Přesto je nedílnou součástí Vánoc.

„A bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru...?“

Pro Svatopluka Čecha byla možná vytouženým zlatým prasátkem, které se mu snad právě pro jeho skepticismus neukázalo, první večerní hvězda na obloze. 
     

V některých rodinách zlatému prasátku trochu pomáhali tatínek s maminkou, když vyřezali prasečí postavičku a prosvítili ji na zeď. Prasátko se mihlo před udivenýma dětskýma očima a rychle se schovalo až do příštích Vánoc.

Proč se před štědrovečerní večeří objevuje zlaté prasátko, zůstává zahaleno tajemstvím. Prase však bylo v předkřesťanských dobách symbolem slunce a o zimním slunovratu, na který připadají křesťanské Vánoce, se sluneční kotouč ujímá vlády a noci se pomalu zkracují. Protože půst o Štědrém dni se dříve nebral na lehkou váhu, pomáhaly prasátku hlídat děti i méně laskavé vánoční bytosti. Dohlížel na ně "svatý šprech", který by prý nezaváhal nezbedovi provrtat bříško, aby se přesvědčil na vlastní oči, že je skutečně prázdné. Stačí dodržet půst do první hvězdičky a prasátko najisto uvidíte.

„Nene já nemusím, já už ho vidím...!“


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB