proč prádlo pereme
Sloveso prát nepochází od prádla i když se tu jistá podobnost nabízí. Jakmile lidé svlékli kožešiny a nahradili je tkaným oblečením, vznikla i potřeba praní. S tím jak se člověk vyvíjel, cítil potřebu čistoty své i svého ošacení. Etymologický slovník má pravdu, že sloveso práti má svůj význam ve slovech tlouci, bíti.
Zpočátku se používala pouze čistá voda, ve které se prádlo máčelo a otloukalo o kameny a pak máchalo. Nejstarší zmínka o technologii praní pochází ze starého Sumeru. Lidé si všimli, že přidáváním různých látek do vody se praní urychlí a ulehčí. Ve starém Římě byly vyhlášeny prádelny, kde valcháři šlapali prádlo ve velkých kádích naplněných bělící hlinkou, louhem, močí a vodou. Valchář pak v kádi dupal a šlapal, nakonec prádlo vyždímal a vymáchal v čisté vodě.
Teprve později se začaly používat různé tlouky a plácačky, velký pokrok zaznamenal vynález mýdla a také prací desky zvané valcha. Teprve s rozvojem průmyslové revoluce koncem 19. století začínají vznikat jednoduché prací stroje. Velmi pěkná výstava pracích strojů, praček, odstředivek ze všech světových koutů a časů je ve Svitavách.
Tam jsem se dozvěděl zajímavou historku o našem výrobci praček ROMO. Pračka ROMO FULNEK byla fenoménem své doby. Po roce 1948 se hledala vhodná továrna s patřičným vybavením pro vybudování nového sortimentu k výrobě praček, jako velké pomocnici našim ženám. Byla vybrána továrna ROMO ve Fulneku. Tehdy ještě existovala jako Rozhlas Morava. Značka ROMO FULNEK se již stala součástí historie města Fulnek. V tomto podniku pracovaly celé generace rodin. V 80. letech dochází k transformaci firmy a v současnosti již firma ROMO FULNEK neexistuje.
http://www.muzeum.svitavy.cz/stale-exp/historie-prani/historie/86-1/
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |