úvodní stránka

proč se říká nabíledni

 

nabiledni.jpgJazykozpytci tvrdí, že nabíledni je slovo dnes již archaické a tudíž není tak frekventované jako dříve. S tím ale moc nesouhlasím! Dočetl jsem se jenom v posledním týdnu, co všechno je dnes nabíledni.

Nabíledni
by měla být na Den vítězství vlajkosláva, jen vlajkonošů se nám jaksi nedostává. Nabíledni je prý podle jednoho superblogu, proč zavírají náhle diskuzi. Podle jiného je zase nabíledni, proč nikdy se nezavírají zloději. Mají na mysli ty velké. „Je to přece nabíledni!" řekl v ZOO medvěd lední. „Jsem vzrušený pakliže, je medvědice v negližé!" I Karel Kryl údajně kdysi jeden verš zdůraznil a je nabíledni k čemu to u nás došlo.

Že se něco děje, je přece nabíledni: No ale uznejte sami. Mamka celou dobu od mého příchodu ze školy je milá, sestry milé, kočky tulivé, žádné ošklivé a to je přece k dnešnímu dni - krásné nabíledni.

Pokud chceme tedy sdělit, že je něco zřejmé, očividné, na první pohled jasné, uchylujeme se k tomuto expresivnějšímu vyjádření nabíledni. Ne u všech slov můžeme vystopovat jeho původ a historii vzniku. Lze jenom spekulovat. Zatímco pod pláštíkem noci (mno, také zajímavé spojení) je mnohé zahaleno a mnohé nevidíme a nerozlousknem, tak za bílého dne (na bíle dni - jak byla původní archaická forma) je všechno jasné, jasnější nad slunce. To je přece nabíledni!



Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB