úvodní stránka

proč a jak vznikla majonéza a tatarská omáčka

 

vévoda RischelieuPsal se rok 1756 a francouzský vévoda Richelieu porazil britské vojsko u Port Mahonu. Jeho šéfkuchař tehdy na oslavu vítězství připravil hostinu, na které se měla podávat i studená omáčka ze smetany a vajec. Smetana však v kuchyni v polním ležení došla, a tak ji šéfkuchař z nouze nahradil olejem. A bylo to: mahonézská (majonézská) omáčka byla na světě. Francouzům majonéza zachutnala a brzy se rozšířila do celého světa.

S majonézou experimentovali opět francouzští kuchaři. Do majonézy přidali sterilované kyselé okurky, česnek, cibuli, pažitku, petržel, estragon, šalotku, kapary, sůl a pepř a vytvořili tzv. tatarskou omáčku (tartar souce).  Název je odvozen od Tatarů – Turků (zvaných Tartaři), původně žijících v Rusku. V některých receptech se rovněž objevují na malé kousky krájená vařená vejce. Česká tatarka obsahuje sterilované okurky, hořčici, cibuli, pažitku, pepř a sůl.

Pokud si tedy myslíte, že tatarská omáčka má něco společného s Tatary – mongolskými nájezdníky, tak ani náhodou. Dokonce ani ono zažité, že tatarský biftek se poprvé objevil pod sedly jejich koní ve 3. století před naším letopočtem,  je pravděpodobně jen fáma. Ani tatarská omáčka, ani tatarský biftek nikdy nepatřil a nepatří do jídelního  lístku mongolských Tatarů.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB