proč danajský dar
Tak to vám byl jednou jeden věštec a ten se jmenoval, představte si, Laokoona. A právě on ve svém díle Aenesis II, 49. pravil:
„Bojím se Danajů, i když přinášejí dary, ať už je to cokoliv.“
Napsal to s tečkou, ale já bych tam dal vykřičník! Čeho se tak věštec bál? Kdo jsou, respektive, kdo byli ti Danajové co nabízeli dary?
Danajský dar je ustálené slovní spojení, které vešlo do podvědomí jako rčení, přirovnání. Vyznačuje takový dar nebo výtěžek a zisk, který způsobuje obdarovanému jen potíže, zlo a nepříjemnosti.Vězte tedy, že Danajové byli obyvatelé Danaje a to je část území dnešního Řecka. Darem byl „Trojský kůň“ a lest prý vnukla bohyně Athéna jistému Prylidiovi.. Po mnoho let Danajové – Řekové obléhali Tróju. Před branami Tróje postavili velkého dutého dřevěného koně, zasvětili ho Athéně, sklidili tábořiště a odpluli s loděmi do míst, kde nebyli z břehu vidět. V tábořišti zůstalo jen několik vojáků skrytých v útrobách dřevěného koně. Další venku skrytý Řek měl za úkol zapálit pochodeň na znamení toho, že kůň byl Trójany přijat a vtažen za brány města. Trójané považovali koně za dar a omluvu lstivých Danajů na usmířenou a v radosti z vítězství dokonce jednu ze svých bran obránci zbořili a vtáhli koně za hradby. Když město tvrdě usnulo, řečtí vojáci vylezli padacími dveřmi v koňském břiše ven a otevřeli i ostatní městské brány a dobyvatelé, kteří se mezitím znovu vylodili, stráže přemohli, město obsadili a zapálili. Tak tomu říkám podlost. Danajové.
PS.: A jak všichni víme, tak i dnes posílají Řekové dar po Danajsku. Svoje dluhy! S nimi pak šířící se paniku krachu všem zemím "Spojených států evropských". Jak říkal starý Laokoon: „Bojím se Danajů, ať už přinášejí cokoliv.“
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |