proč hlasovací lístky hážeme do urny a ne do amfory
Co byla urna původně? Tak vězte, že to byla ve středověkém Římě stará jednotka objemu asi 13,115 litrů a to bylo přesně půl amfory (26,230 l).
Urna dnes v nás právě veselé pocity nevyvolává. Urna, ve které je schraňován popel zesnulého člověka po kremaci, bývá uložen nejčastěji v tzv. urnovém háji, nebo si ji můžeme uložit kdekoliv doma na čestném místě.
URNA je také zkratka pro Útvar rychlého nasazení Policie ČR. Také žádná legrace.
Nad urnou volební se také nijak nerozchechtáte. „Lidi, přijďte k volbám!" (za každý váš hlas máme peníze). Je přece demokracie (za každý váš hlas máme peníze), můžete si zvolit svobodně svého zástupce! (za každý váš hlas máme peníze) Svobodně! (za každý váš hlas máme peníze) Opravdu svobodně?
U nás na dědině ať lidé volí koho chtějí, ať volí modré, zelené, rudé, oranžové, růžové, tak ať vyhraje kterákoliv barva spektra, starosta zůstává stejný už 4. volební období. Jak je to jenom možné? Je veřejným tajemstvím, že vítězný kandidát musel uznat, že nemá potřebné zkušenosti a obec mu pomůže opravit na domě střechu. Kdo by odolal, že? Ve státě to vypadá podobně. Rozdíl je jenom v tom, že před rokem 89 jsme neměli možnost si vybrat a nyní si vybereme, ale 1. liga zůstává a má možnost zastřešit komukoliv třeba fotbalový stadion.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |