úvodní stránka

proč i Nečech se píše s velkým N

 

no nekecej...Slovní zápor popírá význam samotného slova. Tvoří se předponou ne a týká se to podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí a číslovek, výjimečně pak zájmen – říká Wikipedie.  Vznikne tzv. antonymum (z řec. Αντί - anti proti; ὄνομα onoma - jméno), též opozitum a označuje slovo opačného, protikladného významu.

Například: nečistý – čistý, nemalý – malý, nepěkný – pěkný, nepřítel – přítel, nevoják – voják, nevyřídil – vyřídil, nejeden – jeden, nechutně – chutně, nejá – já atp. Tohle je jasné a etymologie je tu zcela zřejmá.

Někde to ale takhle nefunguje. Například slovo nemoc má bez záporky úplně jiný význam. U nebohéhonebožtíka, které mají stejný základ, budete také těžko dnes hledat význam bohýbožtík. Původně to ale znamenalo to, že dotyčný nemá podíl na bohatství. To už se ale úplně ztratilo. Neděle pochopitelně označuje den, kdy se nedělá, ale navíc se používá ve většině slovanských jazyků ve významu týden: Za čtyři neděle jedeme na dovolenou.

Nevolník je ten kdo nemá žádnou vůli, přesněji, nesměl svoji vůli svobodně projevit. I nemehlo si dokážeme osvětlit. Mehlo je od slovesa mehnout tedy mihnout se. Tedy nemehlo byl člověk pomalý, který se nepohyboval příliš bystře a dnes se používá především pro člověka nešikovného. Nejapný pochází zase od slova jápatichápati, což dnes již také neznáme. Steně tak nemotorný pochází od motati se.

Pak ještě existují slova, kde se dnes ke kladnému protějšku nedobereme poněvadž vymizela úplně. Nenávidět. Božena Němcová psala, že babička byla všemi náviděna, tedy všemi zbožňována, milována, měli ji rádi. U slova nedopatření sice přesně víme o co jde, ale dopatření? Toť otázka. A co takový nezbeda, nezbedník? Úplnou kuriozitou jsou pak antonymní dvojice svár – nesvárstvůra – nestvůra, které navzdory záporce mají význam stejný.

A jak je to s tím Nečechem, Neevropanem? V tomto případě píšeme velké písmeno. Pokud totiž vytvoříme obyvatelské jméno ve spojení podstatného a přídavného jména, Východočech, Jihomoravák, Západoevropan píšeme velké počáteční písmeno. Stejně tak to platí přidáme-li před obyvatelské jméno nějakou předponu Protiameričan, Nečech, Neevropan. Tak tohle je jasné i když to vypadá všelijak.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB