úvodní stránka

proč krážem



krizem_krazem.jpgNěkterá spojení užíváme běžně, aniž bychom se zamysleli nad jeho obsahem. Kráž! Co je to vlastně ten kráž, který doplňuje kříž? Spojení křížem krážem nás informuje o tom, že jsme například projeli kraj důkladně všemi směry, sem tam a poznali ho jaksi do hloubky a z mnoha segmentů jsme si mohli vytvořit ucelený obrázek. Prokřižovali jsme krajinu tedy nejen křížem, ale i krážem. Je možné se tak procházet i jinde. Kulturou, historií, nebo i politickým spektrem. To pak ale v posledním čase módně nepojmenováváme křížem krážem, ale napříč.

Zdá se, že křížem krážem je tedy ten populární příklad rýmovaného spojení jako lážo plážo, techtle mechtle, láry fáry, cimprcampr, tik-tak, cikcak, čurymury a kakyvlaky/rychlíky a osobáky. Tak ty taky, ale pozor! 

Původ prvního ze slov, která tvoří naše úsloví, je jasný. Přestože slovo kříž vypadá domácky, je sice dávno, ale je přejaté. Latinské crux, které znamenalo "zakřivené břevno sloužící k popravě ukřižováním" přešlo do pozdní latiny v podobě cruce, odtud se, možná prý přes nějaké severoitalské nářečí, dostalo k jižním a západním Slovanům. Takže podobná slova podobných významů jsou dnes v polštině, ve slovenštině, v chorvatštině atd.

S krážem je to trochu složitější. V podstatě pouze ve Stručném etymologickém slovníku z roku 1937 upozorňuje na slovenské slovo kráže, které znamená kruhy. Rychle nás napadnou skruže a také i to, že křížem krážem by pak znamenalo projetí nějaké oblasti nejen všemi přímými směry, ale také kolem dokola. Tak jo! Čus bus autobus!


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB