proč se penězům říká prachy
K pojmenování peněz používáme mnoha výrazů. K těm slangovým patří: děngi (jasně ruský původ), love (mnozí si myslí, že se jedná o spojitost ve významu „neni penez – neni laska“, ale je to omyl, love je originální cigánské slovo), chechtáky, zlaťáky, mergle, škeble, škvára, tintili-vintili, hrachy, poslední dobou ve sportovním prostředí dokonce kapříci. Nejběžněji se však penězům říká prachy. Pokud o peníze přijdeme, tak jsou pak definitivně prachy v prachu.
Kdo má prachy je pracháč čili prachatý, dříve se říkalo i prachový a prachař. Prach je definován Slovníkem spisovného jazyka jako „velmi jemné suché částečky hmoty minerálního nebo organického původu, vznikající odrolováním apod. a usazující se jako nečistota.
Nad otázkou, jak souvisí prach s prachy tedy s penězi se proto zamýšlel už Karel Čapek. V jednom sloupku v Lidových novinách napsal: „Je-li jasno, proč nemáme ani vindry, ani findy, ani floku, zůstává otázkou, proč mimoto ke všemu nemáme ještě ani prachy.“ Snad to vzniklo ze rčení nemíti prachnic (pranic). Čapek se ale podle etymologů prý mýlil.
Toto slovo je daleko starší. Už v roce 1507 v Černé knize mladoboleslavské v části „Lotrův přísloví“ stojí: „prach – drobné peníze“. Z čehož plynou dvě věci. Za prvé to, že opravdu šlo o drobné peníze a za druhé původ je v argotu, tedy v jazyku zločinců a odtud se rozšířil do hovorového jazyka.
I když tedy slovo prachy pochází opravdu ze zločineckého prostředí, mít prachy není zase samo o sobě špatné. Erich Maria Remarque v románu „Tři kamarádi“ říká, že peníze osvobozují a uklidňují. Má pravdu. Svobodu rozhodnutí nám dává Bůh. Ale svobodu uskutečnění našeho rozhodnutí nám dávají většinou prachy. Jen pokrytci tvrdí, že prachy nás ke štěstí nikdy nepřivedou a že nejsou všechno. Ne, opravdu nejsou všechno a ani nejde o to, aby jakýkoliv prostředek na celým světě širým, jakýkoliv fenomén ve vesmíru, aby cokoliv, na co si nyní i později vzpomenete, znamenalo „všechno na světě“. Svět je přece tak různorodý…
Prachy ale znamenají hodně. Cože tu slyším? Že lásku nepřinesou? Vzpomeňte na ono profláknuté 84, 120, 42 (82 let, 120 milionů dolarů a 42 horečky). Víte, daleko častěji to nebývá až tak vyhrocené, ale taková permanentní jistota prachů je velice vyhledávána. A pak třeba zrovna takové zdraví. Kdo tvrdí, že mu peníze ke kvalitnějšímu životu nepřispějí, tak to je jen obyčejný pokrytec. O přístupu k těm nejmodernějším léčebným metodám se zmiňovat nemusím. Takový kvalitnější kyčelní kloub, zubní náhrada, nebo i elektrický vozík pro paraplegika, vodícího psa po nevidomého, to nejsou věci za pár prachů a o tomto asi nikdo nepochybuje. Znám lidi, kteří si ani nemohou vyzvednout léky předepsané lékařem a ještě za to od lékaře dostanou do své zdravotní karty poznámku jako neukázněný žáček: Neřídí se doporučením lékaře. Proč?
Jde mi ale ještě o jinou věc. Většina nemocí vzniká v hlavě, říkají konečně i lékaři, krom jiného i z permanentního stresu z nedostatku prachů a nejisté budoucnosti. Z obav si mnozí vezmou i život. Třeba jen proto, že dostávají podobné nejapné poznámky ze všech stran. A kdyby jenom to. Z obav o budoucnost vezmou život i svým dětem. Koho chcete soudit? Prachy?
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |