proč se říká: být v limbu"
Limbus se tváří tak latinsky, že původ budeme hledat nejdříve tam. A opravdu! Je to tak! V latinsko-českých slovnících limbus skutečně najdeme a dozvíme se tam, že to slovo znamená okraj, obrubu, lem. Takže pojmenováním předpeklí slovem limbus se vyjadřuje skutečnost, že tu jde o okraj jaksi normálního světa. Člověk, který je v limbu moc nevnímá, je v jakémsi polovědomí, někde ve světě Alfy, na okraji života, v bezvědomí, eventuálně v poslední době se používá i pro případ, že spí. A nejen člověk. Slyšel jsem spojení: „Je v limbu!“ i od moderátora motocyklových závodů, když jezdec stroj pádem rozebral na součástky. „Jo hochu, tak tu už neosedláš, ta je v limbu (v pekle)!“
Zvláštní myšlenku pro heslo limb najdeme už v Jungmannově slovníku. Píše se tam, že limb jest prostor mezi světem a peklem. Toto se vyskytuje i v prvním Slovníku spisovného jazyka českého. Když tedy o někom ospalém, spícím, mrtvém či o něčem zničeném, zkaženém řekneme, že je v limbu, chceme tím říct, že je jakoby na cestě z tohoto světa, že už směřuje do pekla, že je v předpeklí. Takže přísně vzato spojení být v limbu by se mělo užívat jen pro lidi nehodné, do pekla patřící. Osoby směřující do nebe by v limbu být nikdy neměly.
???
Jako druhý význam slovník uvádí odborný zeměměřický termín limbus, kterým se označuje dělený kruh úhloměrného stroje. To nepochybně rovněž souvisí s původním latinským významem, tedy okraj, obruba. Ti, kdo něco vědí o medicíně, asi znají termín limbický systém; nazývá se tak stará část mozku, která má vztah k našim základním instinktům. I tento termín pochází z latinského limbus, systém totiž leží na okraji mozkové hemisféry.
Limba, vysokohorská borovice (pinus cembra), s bezvědomím, s předpeklím ani se starou částí mozku nijak nesouvisí? Její jméno je prý ze starého německého limbom, ale, ale... Společný jmenovatel bude opět s největší pravděpodobností spojen s okrajem. Limbě se nejvíce daří na okraji lesa a proto ji tam také nejčastěji najdete.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |