proč se říká: "hodit rukavici"
„Toto je má odpověď!“ a hodil baronovi rukavice do tváře. „Zvolte si zbraň! Zítra za svítání vás čekám v Boloňském lesíku,“ atakdále, atakdále. Rukavice se tak staly důležitou rekvizitou a prostředkem k uchování cti.Rukavice znali a používali už staří Egypťané, Řekové i Římané. Sloužili jim především jako ochranná pomůcka při práci na zahradě nebo na poli. Staří Římané údajně používali rukavice i při jídle, aby si nepopálili prsty příliš horkými sousty. ??? (…jsem se dočetl, tak snad, těžko uvěřit, že až tak horké sousto vložíte bez následků do úst).
Rukavice jako symbol se uplatnila zejména ve středověku, neboť se stala i právním důkazem. Například vyslanci se místo pověřovacích listin prokazovali rukavicí svého pána, rukavice se stávala i zárukou dodržení smlouvy a jak jsem uvedl v úvodu: rukavice hozená protivníkovi do tváře či pod nohy nebo rukavice, poslaná nepříteli, znamenala výzvu k souboji. Rozhodně je rukavice mnohem blíže po ruce, než jakákoliv jiná oděvní součást, třeba ponožky.
A proč je slušností při podání ruky si rukavici sundat?
Jako každá součást oděvu i rukavice procházely vývojem od neohrabaných tvarů až k nejjemněji a co nejdokonaleji propracovaným detailům. Objevili se rukavice kožené, hedvábné, krajkové, zdobené vyšíváním, pošité perlami, drahokamy apod. Francouzský dvůr obohatil světovou módu o rukavice s ustřiženými konečky prstů, neboť jen tak mohly vyniknout nalakované nehty.
S tím, jak se rukavice vyvíjely a zdokonalovaly, se rozšiřovala i sféra jejich symbolického, ale i praktického použití. Například při složení vazalského slibu odevzdával vazal svému pánovi rukavice jako symbol věrnosti, rukavička, věnovaná dámou, byla výrazem největší náklonnosti a znamenala totéž, jako kdyby dáma věnovala dotyčnému muži prsten. Hodil-li muž rukavici k nohám ženy, mohl být žalován za urážku. Rukavice se napouštěly voňavkami, ale někdy i jedem, bylo možné v nich skrýt vražednou zbraň apod. Proto je dnes věcí slušnosti si před podáním ruky rukavici stáhnout jako důkaz, že náš stisk ruky je upřímný a nic zákeřného v sobě neskrývá.
námět Lukáš Schütz, 8.a, Staré město u Uh. Hradiště
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |