úvodní stránka

proč se říká: "za krále Klacka"

 

znak KladskaUstáleným souslovím „za krále Klacka“ sdělujeme časový údaj, že to a to se stalo už hodně dávno. Kdo byl ale ten král Klacek a vládl vůbec někdy nějaký? Je celkem lehce historicky doložitelné, že se nejednalo o krále Klacka, ale o krále Kladska (pol. Kłodzko).

Dnešní Kladsko patří dnes Polsku a území tvoří jakýsi záliv do našeho území a hranice je tvořena městy Broumov, Náchod, Králíky, Lipová lázně a Javorníkem. Ne vždy tomu ale tak bylo. Původně kladská kotlina patřila Slavníkovcům. Po jejich vyvraždění Přemyslovcům a Piastovcům. Roku 1459 Jiří z Poděbrad dekretem ustanovil Kladsko hrabstvím, udělil mu do znaku dva zlaté šikmé pruhy v červeném poli a podle výsad z let 1472 a 1578 nemělo být nikdy odloučeno od Českého království.

mapa KladskaCelkem logicky z toho vyplývá, že od té doby byl každý panovník vládnoucí zemím Českým zároveň i králem Kladska. Bohužel v 18. století po slezkých válkách Česká země o toto území přišla. Historie tohoto území je ale bohatá. Více zde.

Je tedy téměř jisté, že tyto historické skutečnosti malého závislého hrabství  se nakonec vtělily do podoby ironického příměru "tohle se stalo, když v Kladsku v době, jakou už nikdo nepamatuje, vládl mocný král". Nakonec bylo jednoduší místo komplikované dvojhlásky „ds“ užít daleko lépe vyslovitelné „c“ a klacek byl na světě. V sousedícím regionu ve východních Čechách se dodnes neříká „za krále klacka“, ale „za klackýho krále“, což je víc než dostatečným důkazem, že o klacky opravdu nejde.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB