proč se říká: "tvrdý jak štolverk"
„..šiši. No to ví přece každý!“ říkal jsem si, když jsem si ulomil kus zubu. Štolverk. Co je to vlastně za tvrdost ten štolverk. Ze školy Mohsovu stupnici tvrdosti znám: mastek, sůl kamenná, vápenec, kazivec, apatit, živec, jako ten křemičitan hlinitodraselný…, a ještě vím, že to končí křemen, topas, korund, diamant, a vidíte to? Štolverk nikde. Tak kam tvrdost štolverku zařadíme, když svojí tvrdostí ničí i zuby!? A kde se to sousloví tady vzalo?
Za všechno může německý cukrář Franz Stollwerck. V roce 1839 začal v Kolíně nad Rýnem vyrábět pastilky proti kašli. V roce 1860 se dal na zpracování kakaa a pak s bratrem zakládá r. 1871 firmu Gebrüder Stollwerck. Její logo se pyšnilo typickými velkými literami na začátku a na konci a do sebe složenou dvojicí písmen "L", plus malou královskou korunkou nad dvojitým "W". Mohl bych se rozepsat a mnoha aktivitách této firmy, ale o to dnes nejde a není to ani relevantní.
Podstatné je, že okolo roku 1906 se bratrům Stollwerckům podařilo vyvinout a uvést na trh tvrdé karamely bez náplně, vyráběné ze smetany, medu a karamelizovaného cukru, které firmu proslavují. A právě karamel způsobil tu tvrdost. A tady pozor. Nekousat, jen cumlat, když je to tak tvrdé. Tvrdé jak štolverk. Něco mezi apatitem a živcem. A to je pěkně tvrdý kokino.
podrobnosti o firmě Stollwerck zde:
odopvědi.cz co je to stolverk
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |