proč se svíčková nazývá svíčková
Všichni víme, že svíčková je v masech špička. Jedná se o vysoce kvalitní, šťavnaté maso z pod hřbetu zadní čtvrtě jatečně opracovaného skotu, prasat, koní, nebo i klokana. Maso tvoří oporu páteři, ale není příliš zatěžováno. Obecně platí, že kvalita a křehkost jatečního masa je odvozena od toho jaké námaze byl ten který kus vystaven. Tudíž například nohy jsou v zásadě nejtužší a oproti tomu svíčková, která se v podstatě moc nepohybuje je nejměkčí. Proto má jemná svalová vlákna, je křehká, libová a má vysoký obsah bílkovin.
K vrcholům naší gastronomie patří svíčková na smetaně. Znamenité jsou také svíčkové řezy (německy Lendenbraten, v Rakousku Lungenbraten). Hovězí svíčková se používá se na bifteky, tatarské bifteky, někdy je dušena v celku, na tmavé omáčce, často se smetanou. Vepřová panenská svíčková se také nazývá panenka. To je jen několik gastronomických možností.
Zbývá osvětlit, proč se ujalo pro tuto část pojmenování právě svíčková. Jednou z možností je její tvar do špičky. Další je pak možnost, že se nachází v místech, kde je hodně loje, tedy suroviny, ze které se kdysi svíčky vyráběly. Obojí mi ale přijde docela přitažené za vlasy, tím spíš, že lůj se vyskytuje pouze u hovězího.
Daleko elegantnější vysvětlení bude zřejmě jinde. Mluví se o tom, že ve středověku jedna z cechovních povinností řeznického mistra přikazovala připravit jednou ročně večeři pro tovaryše. Večeře se konala po letních prázdninách, když se tovaryši vrátili do učení. Byla při svíčkách a podávala se pravidelně hovězí pečeně z masa z pod hřbetu. Tedy pečeně při svíčkách, nebo-li svíčková pečeně. A u toho už zůstalo.
schéma krávy - svíčková je pod číslem 7 | schéma vepře - svíčková (panenka) je pod číslem 8 |
Pokud byste měli zájem o recept na výbornou svíčkovou na smetaně naleznete ho zde: http://www.e-kniha.eu/svickova-na-smetane.html
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |