proč vychytávka, vychytaný, vychytat
aneb: všeho s mírou
Vše bylo jasné. Původní význam vychytat byl (postupně, úplně) schytat, pochytat. Například kočka vychytala všechny myši, brankář vychytal nulu, jednoduše schytal, pochytal všechny střely, které směřovaly do jeho branky, tedy nepustil gól. Korektor může vychytat chyby, kosmetička vaše vady na kráse a architekt slabá místa v projektu, tedy odstranit i ty nejdrobnější nedostatky, zkrátka „mouchy“.
S novou generací ale obliba slov vychytat, vychytaný a vychytávka raketově stoupá a svůj význam rozšiřuje. Označuje se jimi něco důvtipného, nápaditého, skvěle provedeného, dokonalého bez chyb. Vychytat si svůj styl, vychytaný skateboard, vychytaná gamesa (výborná počítačová hra). Obecně označení čehokoliv na čem nenajdeme chybu a jsme s tím spokojeni. Zkrátka bez chyb.
Opakem zase je tvrzení tos nevychytal naopak říkáme, že něco je špatně, není vhodné, není v pořádku. Vychytal, vychytaný, vychytávka je módní záležitost, která se rozšířila do všech oborů a ve snaze po familiérním projevu je můžeme zaznamenat v reklamě, v politice, v kultuře atd. Je to však jako se vším. Všeho moc škodí. Zatímco někdy mohou slovní projev ozvláštnit, jindy se v jejich nadměrném užívání může prozradit nedostatečná slovní zásoba. Je to vlastně stejný případ jako "otomanů", co pořád melou, že „o tom to je“.
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč
![]() | Další ![]() |