úvodní stránka

proč se říká: "nechat ve štychu"

 

tak to je ten štychMůžete někoho nechat ve štychu, anebo také můžete být na štychu. Spojení „být na štychu“ se užívá v kartách. Karetní hra k nám přišla z Německa a s ní i názvosloví: svršek – Obermann, spodek – Unterman i eso – As, původně esz. Odtud pochází i slovo štych z německého Stich – stechen, což je bodat, píchat atp. Proto se říkalo: „einen mit einer höheren Karte stehen“, „Eicheln sticht“, což znamená: „bodnout vyšší kartou“, „bodnout žaludy“ a zasadit protivníkovi poslední ránu. Slovo štych ve hře kartové hráči zpravidla nepřekládají, protože je to odborný název kartářský a vyskytuje se i v popisech karetních her Klicperových, nebo u Thama Dobrovského v 19. století.

Ve druhém významu „nechat někoho ve štychu“ znamená nechat někoho bez pomoci v problémech, také dá se říct dobře i  na holičkách a jde vlastně zase o bodání, píchání a zasazení poslední rány a vítězení. Spadl-li rytíř při turnaji z koně a nemohl se na něj kvůli svému těžkému brnění sám vydrápat a musel mu pomoci jeho zbrojnoš a to dost rychle. Neobjevil-li se zbrojnoš, nebo přišel-li příliš pozdě, zůstal rytíř bez pomoci vystaven smrtícímu bodnutí (Stich) kopím nebo dřevcem protivníka. Zbrojnoš ho tedy nechal bodnutí napospas, „im Stich gelassen".

Štych je ale také bodový reflektor na divadle a ve filmu, kde paprsek se také vlastně zabodne do protagonisty. Takže stačí jen si zapamatovat, že štych je původem z německého stechen


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB